Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Vík í Mýrdal

Vesnice, Pláž s černým pískem, Útes

Vík i Mýrdal

Vesnice Vík í Mýrdal, zkráceně známá jako Vík, je nejjižnějším obydleným místem na Islandu a také velice populární turistickou zastávku na okružní cestě kolem ostrova.

Zobrazit ubytování - Vík í Mýrdal

Vesnice Vík leží ve specifickém mikroklimatu a z celého Islandu je nejvíce ovlivňována Golfským proudem. I proto se oblast kolem Víku řadí mezi nejdeštivější na ostrově, nicméně proto, že se většinou jedná o rychlé krátké přeháňky střídané slunečným počasím, je Vík zároveň i místem s největším výskytem duhy na Islandu.

V obci žije asi 300 lidí a svým panoramatem krásného kostelíku s červenou střechou a kopcovitého okolí se dá zařadit do škatulky "typická islandská vesnice".

Najdete zde několik čerpacích stanic / nabíječek pro elektromobily, poměrně velké obchodní centrum s několika restauracemi a obchody i turistické informační centrum.

Pláže, útesy i ledovce

Hlavním lákadlem jsou bezpochyby exotické pláže s černým sopečným pískem táhnoucí se kilometry otevřenou krajinou u podél stometrových útesů.

Jen pár desítek metrů od centra navštivte Black Sand Beach s výhledem na 66 metrů vysoké skalní útvary Reynisdrangar doslova čouhající z moře. Pěšky se pak můžete vydat na 120 metrů vysoký útes po 6km značené trase (viz mapa) a připravit si úchvatné výhledy na celé pobřeží. 

Vzdušnou čarou jen 2 km, avšak s nutností jet autem 12km objížďkou pak narazíte na jednu z nejslavnějších islandských pláží Reynisfjara a ještě dál pak na skalní útesy Dyrhólaey.

V horách nad Víkem pak cestovatelé s autem 4x4 můžou navštívit ledovec Sólheimajökull nebo úpatí sopky Katla.

Ubytování Vík í Mýrdal

Protože vesnice leží přímo na hlavní okružní silnici číslo 1 a je největším sídlem v okruhu 70 km, patří mezi velmi populární jednodenní zastávky během road-tripu kolem Islandu. Takřka každý druhý dům ve Víku slouží jako hotel nebo soukromý penzion. Ceny se pohybují mezi 2 800 a 5 000 Kč za noc, tedy na islandském průměru.

K nejlevnějším penzionům ve Víku patří s cenami pod 3 000 Kč Guesthouse Galleri Vík nebo Puffin Hostel Vík, obojí jen s pokoji se sdílenou koupelnou, avšak s perfektní polohou přímo uprostřed vesnice.

Jak se tam dostat?

Autem z Reykjavíku se do Víku dostanete pohodlně po 185 km dlouhé jízdě (mapa trasy: google.com/maps), která vede hlavní silnicí číslo 1. Cestou minete jedn z top míst celého Islandu - vodopád Seljalandsfoss.

Do Víku jezdí 1x denně i autobusová linka číslo 51 z města Selfoss, kde navazuje na spoje do/z Reykjavíku.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.