Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Reynisfjara

Pláž s černým pískem, Útes

Černá pláž

Reynisfjara je asi nejznámější islandská pláž s temně černým sopečným pískem a impozantními kulisami útesů, jeskyní, skal a svěže zelených luk.

Podle mnoha žebříčků se dokonce Reynisfjara považuje za vůbec nejkrásnější pláž na světě. Vzhledem k její podobě se jí přezdívá také jako Black Sand Beach a i když černých pláží jsou na Islandu stovky, možná tisíce, pod názvem "Reynisfjara" vám vyhledávače nebo mapy najdou právě tuto pláž.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Pláž měří takřka 3 km a vede od útesů Reynisdrangar podél bažinaté oblasti až ke slavným skalním útvarům Dyrhólaey. Pláž Reynisfjara se nachází poblíž malebného městečka Vík i Myrdal.

Čedičové sloupy Gardar

K nejznámějším místům pláže a nejvíce fotografovaným objektům na Islandu patří východní cíp Reynisfjary s vysokými světle šedými čedičovými sloupy, které kontrastují s černí sopečného písku a kamení.

Na pozadí "za rohem" pláže se pak můžete kochat působivými a až 60 metrů vysokými skalisky Reynisdrangar, které doslova trčí z oceánu zhruba 100 metrů od břehu.

Po pláži až k Dyrhólaey

Po té, co si vyfotíte slavné čedičové sloupy s ještě známějšími útesy Reynisdrangar, vypravte se na zhruba hodinu a půl dlouhou procházku po naprosto rovné a široké pláži směrem na západ až k dalším slavným útesům Dyrhólaey s ohromnou skalní bránou.

Tato procházka je ideální k přemýšlení a meditacím, ocitáte se totiž na místě, jaké na světě nemá obdoby. Bouřící oceán z jedné strany, nekonečná čerň písku táhnoucí se mnoho set metrů před i za vámi, jež ohraničená místy až strašidelnými skalami, vás zkrátka donutí k hlubokým myšlenkám.

Turistická stezka po útesu

Pokud chcete pláž Reynisfjara spatřit i z výšky útesu, který si spolu s čedičovými sloupy vyfotíte z jeho úpatí, vypravte se do vesničky Vík i Myrdal, odkud vede značená pěší trasa po hraně útesu s úchvatnými výhledy na pláž i útesy Reynisdrangar.

Trasa měří asi 6,5 km a zabere vám kolem 2 hodin, viz mapa cesty na en.mapy.cz. Stezka vás zavede až na hranu 150 metrů vysokého útesu, počítejte s počátečním krátkým, ale velkým převýšením.

Ubytování

Oblast kolem Reynisfjary je populárním místem pro ubytování na 1 noc při okružní cestě kolem Islandu. To vám poskytne víc času na prozkoumávání okolí, přeci jen se tu můžete zdržet klidně na celé odpoledne. Největší koncentraci ubytování hledejte 11 km vzdáleném Vík í Mýrdal, ale několik ubytování leží přímo na silnici 215 mířící k pláži:

  • Guesthouse Reynir – pokoje se základním vybavením a společnou koupelnou, vše velmi čisté a účelné a hlavně na islandské poměry velmi levné s cenami i pod 2 000 Kč za noc
  • The Barn – skvěle hodnocený hostel nabízející noclehárnu od 1 600 Kč za noc, ale i en-suite 2lůžkové pokoje za slušných 3 500 Kč za noc

Jak se tam dostat?

Pláž je snadno dostupná, až přímo k její západní části u čedičových sloupů vede silnice. Leží nedaleko hlavní okružní cesty číslo 1 okolo Islandu 187 km od Reykjavíku (mapa trasy: google.com/maps). Ze silnice číslo 1 odbočte na menší asfaltovou silničku číslo 215 (ukazatel směřuje na "Reynishverfi"), po níž dojedete až na úplný konec s parkovištěm, toaletami a kavárnou.

Autem se dá k pláži zajet celoročně.

Zůstaňte v bezpečí

POZOR!!! Pláž nepatří jen k nejkrásnějším, ale i nejnebezpečnějším na Islandu! Za nebezpečím stojí jev zvaný "plíživé vlny" (sneaker waves), které se můžou objevit naprosto nečekaně i za slunečných dní a klidného moře. Tyto vlny vstoupí na břeh a doslova vám vezmou půdu (písek) pod nohama. Odsud je už jen krůček k neštěstí, stačí zavrávorat, upadnout a vlny vás strhnou do moře, odkud bude jen velmi obtížné se dostat.

Plíživé vlny vypadají opravdu neškodně a mnoho turistů si s nimi dokonce "hraje" stylem, že jdou co nejblíž vodě a pak před přicházejícími vlnami utíkají.

Nedělejte to, může vás to stát život. Dobrým vodítkem je zřetelně viditelná část zcela suché pláže, ke které se vlny běžně nedostanou. Pohybujte se pouze po těchto úsecích a NIKDY se k moři neotáčejte zády.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.