
Reynisfjara

Reynisfjara je asi nejznámější islandská pláž s temně černým sopečným pískem a impozantními kulisami útesů, jeskyní, skal a svěže zelených luk. Podle mnoha žebříčků se dokonce Reynisfjara považuje za vůbec nejkrásnější pláž na světě. Vzhledem k její podobě se jí přezdívá také jako Black Sand Beach a i když černých pláží jsou na Islandu stovky, možná tisíce, pod tímto názvem vám vyhledávače nebo mapy najdou právě Reynisfjaru.
Měří takřka 3 km a vede od útesů Reynisdrangar podél bažinaté oblasti až ke slavným skalním útvarům Dyrhólaey. Pláž Reynisfjara se nachází poblíž malebného městečka Vík i Myrdal.
POZOR!!! Pláž nepatří jen k nejkrásnějším, ale i nejnebezpečnějším na Islandu! Za vše může tzv. plíživé vlny, které se můžou objevit naprosto nečekaně i za slunečných dní a klidného moře. Tyto vlny vstoupí na břeh a doslova vám vezmou půdu (písek) pod nohama. Odsud je už jen krůček k neštěstí, stačí zavrávorat, upadnout a vlny vás strhnou do moře, odkud bude jen velmi obtížné se dostat.
Plíživé vlny vypadají opravdu neškodně a mnoho turistů si s nimi dokonce "hraje" stylem, že jdou co nejblíž vodě a pak před přicházejícími vlnami utíkají. Nedělejte to, může vás to stát život. Dobrým vodítkem je zřetelně viditelná část zcela suché pláže, ke které se vlny běžně nedostanou, pohybujte se pouze po těchto úsecích a NIKDY se k moři neotáčejte zády.
Čedičové sloupy Gardar
K nejznámějším místům pláže a nejvíce fotografovaným objektům na Islandu patří východní cíp Reynisfjary s vysokými světle šedými čedičovými sloupy, které kontrastují s černí sopečného písku a kamení.
Na pozadí "za rohem" pláže se pak můžete kochat působivými a až 60 metrů vysokými skalisky Reynisdrangar, které doslova trčí z oceánu zhruba 100 metrů od břehu.
Po pláži až k Dyrhólaey
Po té, co si vyfotíte slavné čedičové sloupy s ještě známějšími útesy Reynisdrangar, vypravte se na zhruba hodinu a půl dlouhou procházku po naprosto rovné a široké pláži směrem na západ až k dalším slavným útesům Dyrhólaey s ohromnou skalní bránou.
Tato procházka je ideální k přemýšlení a meditacím, ocitáte se totiž na místě, jaké z našich končin nemá obdoby. Bouřící oceán z jedné strany, nekonečná čerň písku táhnoucí se mnoho set metrů před i za vámi, jež ohraničená místy až strašidelnými skalami, vás zkrátka donutí k nadpozemským myšlenkám.
Turistická stezka po útesu
Pokud chcete pláž Reynisfjara spatřit i z výšky útesu, který si spolu s čedičovými sloupy vyfotíte z jeho úpatí, vypravte se do vesničky Vík i Myrdal, odkud vede značená pěší trasa po hraně útesu s úchvatnými výhledy na pláž i útesy Reynisdrangar.
Trasa měří asi 6,5 km a zabere vám kolem 2 hodin, viz mapa cesty. Stezka vás zavede až na hranu 150 metrů vysokého útesu, počítejte s počátečním krátkým, ale velkým převýšením.
Ubytování
Oblast kolem Reynisfjary je populárním místem pro ubytování na 1 noc při okružní cestě kolem Islandu. To vám poskytne víc času na prozkoumávání okolí, přeci jen se tu můžete zdržet klidně na celé odpoledne. Největší koncentraci ubytování hledejte 11 km vzdáleném Vík í Mýrdal, ale několik ubytování leží přímo na silnici 215 mířící k pláži:
- Guesthouse Reynir – pokoje se základním vybavením a společnou koupelnou, vše velmi čisté a účelné a hlavně na islandské poměry velmi levné s cenami i pod 2 000 Kč za noc
- The Barn – skvěle hodnocený hostel nabízející noclehárnu od 1 600 Kč za noc, ale i en-suite 2lůžkové pokoje za slušných 3 500 Kč za noc
Jak se sem dostat?
Pláž je snadno dostupná, až přímo k její západní části u čedičových sloupů vede silnice. Leží nedaleko hlavní okružní cesty číslo 1 okolo Islandu 187 km od Reykjavíku (viz mapa trasy). Ze silnice číslo 1 odbočte na menší asfaltovou silničku číslo 215 (ukazatel směřuje na "Reynishverfi"), po níž dojedete až na úplný konec s parkovištěm, toaletami a kavárnou.
Autem se dá k pláži zajet celoročně.
Chystáš se na Island?

3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý den, V květnu plánujeme 14- ti denní dovolenou na Islandu, takže již jsem začala plánovat cestu. Nejsem si jistá, jestli jsem dle článků správně pochopila, z Víku se dá dostat suchou nohou až do Dyrhólaey? A tedy to funguje i z opačného směru? Pojedeme totiž od Skógafoss, takže si myslím, že nějaký trek Dyrhólaye-Vík-Dyrhólaye by pro nás asi byl lepší. Děkuji za odpověď
Ahoj, dá se dojít po pláži k Dyrhólaey (na dohled) a pak zpět, až nahoru asi ne, jsou tam útesy a ta úzká šíje pod Dyrhólaey může být pod vodou.
Ahoj, Super děkuji moc za odpověď.