Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Heimaey

Vestmannaeyjar

Vestmannaeyjar, v češtině Vestmanské ostrovy, je malé vulkanické souostroví čítající asi 15 ostrůvků vzdálených asi 10 km jižně od Islandu. Obydlený jen jediný z nich, největší ostrov Heimaey s městem Vestmannaeyjar, které má necelé 4 000 obyvatel, což je na islandské poměry opravdu hodně.

I proto si ve Vestmannaeyjaru můžete užít naprosté vybavenosti od mnoha restaurací a fast-foodů, přes banky, poštu, hotely či supermarkety. Možná vás překvapí, jak moc je Vestmannaeyjar motorizovaný vzhledem k faktu, že se zde jen zřídkakdy místní budou pohybovat na vzdálenost větší než 3 km.

Sopky ostrova Heimaey

Největším lákadlem Heimaey je určitě 200 metrů vysoká sopka Eldfell se zajímavým temně rudě zbarveným štěrkem a kamením. O kousek dál je mnohem menší sopka Helgafell. Právě výstup na sopku Eldfell je nejčastější cíl turistů. Naskytnou se vám odsud krásné výhledy na celý ostrov Heimaey, ale i do překvapivě hlubokého a širokého kráteru sopky, která navíc občas stále mírně dýmí.

V roce 1973 ostatně sopky z ostrova vyhnali všechny místní obyvatele a jen díky milosrdně pomalému toku lávy a velmi početné flotile rybářských lodí se podařilo všem obyvatelům uprchnout. Aby zůstal život na rybářsky důležitém souostroví Vestmannaeyjar zachován, islandská vláda se rozhodla proudy lávy zastavit a odklonit pomocí mnoha vodních děl a mise to nakonec byla úspěšná. Zůstaly zachovány asi 2/3 všech domů i životně důležitý přístav.

Turistika na Heimaey

Díky kompaktní velikosti a velmi dobré infrastruktuře je ostrov Heimaey ideální ke krátkým pěším výletům, které vás obvykle zavedou na jednu z místních sopek nebo pobřežním útesům, z nichž se naskýtají krásné výhledy na oceán a okolní ostrůvky.

Nejlepší trasy i s popisem najdete například na webu alltrails.com.

Unikátní počasí – jasno a slunečno

Souostroví Vestmannaeyjar se díky umístění mimo vliv islandských hor a každodenním silným větrům těší z unikátního mikroklimatu v rámci Islandu nevídaného. Díky silnému vlivu Golfského proudou se ostrovy chlubí i nejvyšší průměrnou teplotou ze všech islandských míst.

Zatímco v zimě zde teplota jen málokdy klesne pod bod mrazu, během léta může vystoupat až ke 20 °C. Na Vestmannaeyjar je sice velmi deštivo, ale srážky přichází vždy formou rychlých přeháněk, mezi nimiž panuje jasná a slunečná obloha. Co do počtu slunečných hodin opět Vestmannaeyjar obsazují první příčku v rámci Islandu.

Jak se sem dostat?

Na hlavní ostrov Heimaey se dostanete letecky i trajektem. Letadlem se sem vypravte v případě, že si chcete udělat 24hodinový výlet z Reykjavíku bez auta. Po ostrově Heimaey se totiž bez problémů budete pohybovat pěšky. Z vnitrostátního letiště Reykjavík (RKV) létá na letiště Vestmannaeyjar (VEY) v zimě 2x týdně, v létě denně malá aerolinka www.eagleair.is/, zpáteční letenky jsou však velmi drahé (kolem 240 EUR).

Mnohem lepší je cesta lodí, které plují na dvou různých trasách. Na trajekt se můžete nalodit i s autem, je ale možnost nechat auto zdarma na záchytném parkovišti na pevnině a na Heimaey se vypravit pouze jako pěší turista.

  • Vestmannaeyjar – Landeyjahöfn (poloha přístavu na mapě): cca 7-10x denně, plavba trvá 45 minut. Jednosměrný lístek pro 1 osobu stojí 2 000 ISK, lístek za auto navíc je za 3 000 ISK
  • Vestmannaeyjar – Þorlákshöfn (poloha přístavu na mapě): cca 2x denně, plavba trvá 2 hodiny, pluje se jen v létě. Jednosměrný lístek pro 1 osobu stojí 4 000 ISK, lístek za auto navíc je za 5 000 ISK

Lístky zakoupíte ideálně online na webu lodní společností herjolfur.is/en.

Ubytování

Ostrov Heimaey je populárním místem k jednodennímu ubytování a pohodovému pobytu v oblasti s hezkým počasím. Pozor! Místní penziony a hotely bývají často rezervované i na více než půl roku dopředu, speciálně pokud jde o víkendové pobyty během léta. Vestmannaeyjar je totiž nejpopulárnější letní destinací pro Islanďany.

Pro lepší přehlednost vybíráme nejlepší ubytování ve dvou kategoriích:

  • Naviguj: 63.432, -20.2687

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu