Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Vestmannaeyjar

Souostroví, Sopka

Heimaey

Vestmannaeyjar, neboli Vestmanské ostrovy, je malé vulkanické souostroví čítající asi 15 ostrůvků vzdálených asi 10 km jižně od Islandu. Obydlený jen jediný z nich, největší ostrov Heimaey s městem Vestmannaeyjar, které má necelé 4 000 obyvatel.

Hledat ubytování - ostrovy Vestmannaeyjar

Ve Vestmannaeyjaru můžete užít naprosté vybavenosti od mnoha restaurací a fast-foodů, přes banky, poštu, hotely či supermarkety. Možná vás překvapí, jak moc je Vestmannaeyjar motorizovaný vzhledem k faktu, že se zde jen zřídkakdy místní budou pohybovat na vzdálenost větší než 3 km.

Sopky ostrova Heimaey

Největším lákadlem Heimaey je určitě 200 metrů vysoká sopka Eldfell se zajímavým temně rudě zbarveným štěrkem a kamením. O kousek dál je mnohem menší sopka Helgafell. Právě výstup na sopku Eldfell je nejčastější cíl turistů. Naskytnou se vám odsud krásné výhledy na celý ostrov Heimaey, ale i do překvapivě hlubokého a širokého kráteru sopky, která navíc občas stále mírně dýmí.

V roce 1973 ostatně sopky z ostrova vyhnali všechny místní obyvatele a jen díky milosrdně pomalému toku lávy a velmi početné flotile rybářských lodí se podařilo všem obyvatelům uprchnout. Aby zůstal život na rybářsky důležitém souostroví Vestmannaeyjar zachován, islandská vláda se rozhodla proudy lávy zastavit a odklonit pomocí mnoha vodních děl a mise to nakonec byla úspěšná. Zůstaly zachovány asi 2/3 všech domů i životně důležitý přístav.

Turistika na Heimaey

Díky kompaktní velikosti a velmi dobré infrastruktuře je ostrov Heimaey ideální ke krátkým pěším výletům, které vás obvykle zavedou na jednu z místních sopek nebo pobřežním útesům, z nichž se naskýtají krásné výhledy na oceán a okolní ostrůvky.

Nejlepší trasy i s popisem najdete například na webu alltrails.com.

Unikátní počasí – jasno a slunečno

Souostroví Vestmannaeyjar se díky umístění mimo vliv islandských hor a každodenním silným větrům těší z unikátního mikroklimatu v rámci Islandu nevídaného. Díky silnému vlivu Golfského proudou se ostrovy chlubí i nejvyšší průměrnou teplotou ze všech islandských míst.

Zatímco v zimě zde teplota jen málokdy klesne pod bod mrazu, během léta může vystoupat až ke 20 °C. Na Vestmannaeyjar je sice velmi deštivo, ale srážky přichází vždy formou rychlých přeháněk, mezi nimiž panuje jasná a slunečná obloha. Co do počtu slunečných hodin opět Vestmannaeyjar obsazují první příčku v rámci Islandu.

Jak se tam dostat?

Na hlavní ostrov Heimaey se dostanete letecky i trajektem.

Letecky

Letadlem se sem vypravte v případě, že si chcete udělat 24hodinový výlet z Reykjavíku bez auta. Po ostrově Heimaey se totiž bez problémů budete pohybovat pěšky. Z vnitrostátního letiště Reykjavík RKV létá na letiště Vestmannaeyjar VEY v zimě 2x týdně, v létě denně malá aerolinka www.eagleair.is. Zpáteční letenky jsou však velmi drahé (kolem 240 EUR).

Trajekt

Mnohem lepší je cesta lodí, které plují na dvou různých trasách. Na trajekt se můžete nalodit i s autem, je ale možnost nechat auto zdarma na parkovišti u přístavu a na Heimaey se vypravit pouze jako pěší turista.

  • Vestmannaeyjar Landeyjahöfn (poloha přístavu: google.com/maps): cca 7-10x denně, plavba trvá 45 minut. Jednosměrný lístek pro 1 osobu stojí 2 000 ISK, lístek za auto navíc je za 3 000 ISK
  • Vestmannaeyjar Þorlákshöfn (poloha přístavu: google.com/maps): cca 2x denně, plavba trvá 2 hodiny, pluje se jen v létě. Jednosměrný lístek pro 1 osobu stojí 4 000 ISK, lístek za auto navíc je za 5 000 ISK

Lístky zakoupíte ideálně online na webu lodní společností herjolfur.is/en.

Ubytování

Ostrov Heimaey je populárním místem k jednodennímu ubytování a pohodovému pobytu v oblasti s hezkým počasím. Pozor! Místní penziony a hotely bývají často rezervované i na více než půl roku dopředu, speciálně pokud jde o víkendové pobyty během léta. Vestmannaeyjar je totiž nejpopulárnější letní destinací pro Islanďany.

Pro lepší přehlednost vybíráme nejlepší ubytování ve dvou kategoriích:

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.