Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Seljalandsfoss

Seljalandsfoss

Vodopád Seljalandsfoss je díky své kráse, velmi snadné dostupnosti a poloze poblíž dalších zajímavých míst jedním z nejvíce turistických míst na Islandu. Jeho návštěva se ale rozhodně vyplatí, protože Seljalandsfoss určitě patří mezi nejkrásnější evropské vodopády.

60 metrů z útesu

Seljalandsfoss je napájen ledovcovou říčkou Seljalandsjá, která náhle padá z více než 60 metrů vysokého útesu a o pár set metrů dál se vlévá do mořského zálivu.

Díky tomu, že voda padá v místě poměrně masivního převisu, můžete vodopád vyfotit i z jeho zadní strany.

Ze všech úhlů...

Vodopád je zajímavý tím, že jej lze obejít doslova kolem dokola a užít si jeho krásu ze všech stran a úhlů.

Právě díky silnému převisu lze vodopád obejít i z jeho zadní strany, kudy vede klikatá stezka místy po schodech. Z důvodu hrozícího náledí je tato zadní trasa v zimě zavřená, přední však zůstává otevřena celoročně.

Protože je vodopád orientován směrem na západ, z jeho zadní strany lze pořídit až kýčovité fotky zapadajícího slunce a duhy, kterou jeho paprsky vytváří.

Vodopád Gljúfrabúi

Vypravíte-li se po turistické stezce asi 400 metrů na sever, narazíte zde na další takřka 60metrový vodopád Gljúfrabúi padající z útesy v úzké roklině.

Ubytování

Seljalandsfoss může posloužit jako první zastávka na přenocování při okružní cestě kolem Islandu. Do 2 km od vodopádu se můžete ubytovat v několika penzionech s cenami do 3 000 Kč za noc:

Jak se sem dostat?

Vodopád leží jen pár desítek metrů od hlavní islandské silnice číslo 1 a je vzdálen 128 km od Reykjavíku (mapa trasy). U silnice se nachází parkoviště zdarma, od kterého vede pěší stezka k vodopádu.

Vstup se žádný neplatí.

Jen kousek od Seljalandsfoss vede odbočná silnice do známé lokality Þórsmörk.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.