Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Seljalandsfoss

Seljalandsfoss

Vodopád Seljalandsfoss je díky své kráse, velmi snadné dostupnosti a poloze poblíž dalších zajímavých míst jedním z nejvíce turistických míst na Islandu. Jeho návštěva se ale rozhodně vyplatí, protože Seljalandsfoss určitě patří mezi nejkrásnější evropské vodopády.

60 metrů z útesu

Seljalandsfoss je napájen ledovcovou říčkou Seljalandsjá, která náhle padá z více než 60 metrů vysokého útesu a o pár set metrů dál se vlévá do mořského zálivu.

Díky tomu, že voda padá v místě poměrně masivního převisu, můžete vodopád vyfotit i z jeho zadní strany.

Ze všech úhlů...

Vodopád je zajímavý tím, že jej lze obejít doslova kolem dokola a užít si jeho krásu ze všech stran a úhlů.

Právě díky silnému převisu lze vodopád obejít i z jeho zadní strany, kudy vede klikatá stezka místy po schodech. Z důvodu hrozícího náledí je tato zadní trasa v zimě zavřená, přední však zůstává otevřena celoročně.

Protože je vodopád orientován směrem na západ, z jeho zadní strany lze pořídit až kýčovité fotky zapadajícího slunce a duhy, kterou jeho paprsky vytváří.

Vodopád Gljúfrabúi

Vypravíte-li se po turistické stezce asi 400 metrů na sever, narazíte zde na další takřka 60metrový vodopád Gljúfrabúi padající z útesy v úzké roklině.

Ubytování

Seljalandsfoss může posloužit jako první zastávka na přenocování při okružní cestě kolem Islandu. Do 2 km od vodopádu se můžete ubytovat v několika penzionech s cenami do 3 000 Kč za noc:

Jak se sem dostat?

Vodopád leží jen pár desítek metrů od hlavní islandské silnice číslo 1 a je vzdálen 128 km od Reykjavíku (mapa trasy). U silnice se nachází parkoviště zdarma, od kterého vede pěší stezka k vodopádu.

Vstup se žádný neplatí.

Jen kousek od Seljalandsfoss vede odbočná silnice do známé lokality Þórsmörk.

  • Naviguj: 63.6155, -19.9882

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu