Cala Gat

38 míst co vidět na Mallorce

Deia

Vesnice, Klášter

Deia

Na západním pobřeží, cca 17 kilometrů za Valldemossou, najdete tuto krásnou malou vesničku, která se stala domovem mnoha umělců. Pravděpodobně by to byla jen další z mnoha mallorských vesniček, nebýt anglického spisovatele a básníka Roberta Gravese, který si právě zde našel svůj druhý domov. V jeho domě, Ca N'Alluny, dnes můžete navštívit muzeum. Kromě toho zde najdete spoustu uměleckých galerií a malých obchůdků se suvenýry, ale také několik velmi dobrých restaurací.

Ačkoli se Deia dostala do podvědomí turistů díky zákazu výstavby nových domů, právě proto si dosud zachovala svůj typický ráz. Přesto sem ročně míří tisíce turistů v naději, že potkají nějakou celebritu. V minulosti sem ráda jezdila princezna Diana, Richard Branson atd. Na kopci, odkud je pěkný výhled do údolí, najdete kostel, který ale většinu času bývá zavřený, a hřbitov.  

Mezi Valldemossou a Deiou si udělejte 2 zastávky: 

  • Miramar – Mužský klášter ze 13. století, nyní muzeum s krásnou zahradou, odkud se nabízí dechberoucí výhled na moře. Vstupné činí 4 EUR / osoba.

  • Son Marroig – Dům arcivévody Ludvíka Salvadora, nyní muzeum s bílou mramorovou rotundou v zahradě s výhledem na moře a skálu Sa Foradada s typickým osmnáctimetrovým otvorem uprostřed. Často se zde konají svatby a koncerty. Arcivévoda byl skutečným milovníkem Mallorcy a jeho fotografie a spisy můžete vidět v muzeu. Po celém pobřeží zachránil několik staveb tím, že je sám koupil a spravoval. Vstupné do muzea stojí 4 EUR / osoba.

Necelé 4 km po klikatící se silničce strmě dolů k moři naleznete malebnou zátoku Cala Deia se starobylou rybářskou vesničkou a nádherným výhledem na moře. Koupání je zde však složité přes obtížný a velmi kamenitý přístup do vody.

Ubytování

Deia patří mezi nejkrásnější městečka na Mallorca s opravdu skvělými prázdninovými domy i apartmány, jejichž ceny však patří k nejvyšším na ostrově. Jednou z výjimek je nádherně umístěný Hostal Miramar s cenami od 2 000 Kč na noc, avšak má pouze pokoje se sdílenou koupelnou. 

Zbytek hotelů a ubytování v Deie má sezónní ceny od 7 000 Kč na noc.

Jak se sem dostat?

Vesnice leží 30 km od Palma de Mallorcy, parkovat se dá zdarma po krajích silnice, ovšem často bude problém najít vůbec volné místo.

Alternativním způsobem dopravy je autobus linky 203 (trasa, jízdní řád a ceny), který spojuje Deiu s městy Valldemossa, Palma de Mallorca a Sóller.

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 02. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.