Co tady objevíš?

Lombok, téměř zapomenutý ostrov s nádhernou přírodou rozprostírající se hned vedle známějšího souseda, ostrova Bali. Říká se, že Lombok vypadá jako Bali před 20 lety. Turismus se teprve probouzí, a proto vás čeká všudypřítomný klid, poloprázdné pláže s bílým pískem a téměř nedotknutelná zelená příroda. Ostrov ležící jen 40 km od Bali je vykoupením pro všechny, kteří se vyhýbají plným plážím a rušným městům.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Připrav se na
1-2 týdny
Ideální délka pobytu, během níž si oddychnete na plážích a zažijete dobrodružství v horách.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Období sucha se kryje s naším létem, ale i mimo hlavní sezonu počasí nezkazí vaše plány.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Cena, za kterou se běžně dostanete z ČR na Lombok.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Vodopády v Rinjani

Při návštěvě severního Lomboku určitě nevynechejte Rinjani national park, součástí něhož je několik nádherných vodopádů. Po příjezdu se už jen kochejte krásnou a nezapomeňte se vykoupat.

Mezi nejznámější vodopády v tomto parku patří Tiu Kelep, Sindang Gila, Jeruk Manis, Benang Stokel a Benang Kelambu.

Zavřít boční panel

Sasaská vesnička

85 % obyvatel Lomboku tvoří Sasakové, kteří sem přišli z ostrova Jáva a na rozdíl od Bali tu žijí převážně muslimští obyvatelé. V typické sasaské vesnici žijí lidé velmi prostě, bez elektřiny či kanalizace v bambusových domcích z hlíny a palmových listů. Nejvíc navštěvovaná je vesnice Sade.

Zavřít boční panel

Mataram

Při návštěvě hlavního města Mataram nebudete mít nouzi o nákup suvenýrů. Nachází se tu mnoho uliček s různými řemeslnickými výrobky. Kromě toho určitě nevynechejte Pura Meru – druhý největší hinduistický chrám na Lomboku, muzeum Negiri Nusa Tenggara Barat – najdete tu informace z geologie, kultury a historie Lomboku nebo vodní palác Mayura  Water Palace. Ulice Mataramu jsou velmi rušné s častými dopravními zácpami.

Zavřít boční panel

Ostrovy Gili

Gili Air, Gili Meno a Gili Trawagan je trojice korálových ostrovů na severozápadě Lomboku. Jsou velmi lehce přístupné (do několika minut) z přístavu Bangsal nebo veřejnými loděmi nebo komerčními plavidly. Pokud hledáte klid a nevadí vám, že na ostrově skoro nikdo není, kupte si lístek na Gili Meno. Jde o ostrov zamilovaných a rodin s dětmi. Gili Trawangan (Gili T) je naopak nejvíc turistický a je známý též pro bujaré party. Gili Air je nejbližší k ostrovu a představuje zlatý střed.

Více informací o Gili ostrovech ve speciálním průvodci >

Zavřít boční panel

Selong Belanak

Jedna z nejkrásnějších pláží na Lomboku. Kvůli středně velkým vlnám je vhodná pro začátečníky v jízdě na surfu. Je široká, dlouho mělká s jemným pískem téměř bez otravných prodejců.

Zavřít boční panel

Gunung Rinjani

Dominantu celého ostrova tvoří 3 726 metrů vysoká sopka Gunung Rinjani s nádherným kráterovým jezerem Segara Anak. Trek začíná ve vesničce Senaru poblíž města Bayan a pokud chcete zdolat vrchol, vyhraďte si 2-3 dny. Celková délka trasy měří přes 33 km a převýšení čítá přes 4 tisíce metrů.

Méně zdatní jedinci končí trasu u jezera Segara Anak, čímž si celou trasu zkrátí na třetinu, zároveň se ale nepřipraví o krásné výhledy. 

Ve vesnici Senaru musíte projít bránou do národní parku Rinjani, vstup činí 150.000 rupií na osobu.

Zavřít boční panel

Tampah Beach

Méně známá pláž ležící mezi Mawun a Selong Belanak. Nádherná dvoukilometrová pláž s průzračnou vodou a velmi čistým okolím. Je možné, že tu za celý den na nikoho nenatrefíte. Za pár drobných a velmi chutně se dá najíst v jednom ze dvou warungů. Skryté tajemství Lomboku.

Zavřít boční panel

Kuta Lombok

Lombocká verze Kuty se snaží podobat té na Bali, ale stále je naštěstí několik let pozadu. Na pobřeží se buduje betonová promenáda Mandalika, kterou ve velkém počtu navštěvují ostrované. Na pláži je hrubý písek a množství lidí z něho netvoří nejideálnější místo k dlouhodobějšímu pobytu.

Zavřít boční panel

Tanjung Ann

Pláž jen několik kilometrů od Kuty s ikonickými houpačkami v moři a krásným bílým pískem. Warungy jsou tu téměř po celé délce pláže, ale není možné říci, že by pláž byla kvůli tomu přeplněná turisty, i když patří mezi ty rušnější. Cesta sem vede z části po rozbité silnici, ale určitě stojí za návštěvu i díky nedalekému výhledu na západ slunce.

Zavřít boční panel

Batu Bolong Temple

Hinduistický chrám ležící na západním pobřeží na skále u pláže Senggigi.

Počasí a sezóny na Lomboku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lombok
Kdykoliv v roce bude teplé a hezké počasí

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

27 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

Počasí

Počasí na Lomboku je díky poloze blízko rovníku krásné po celý rok. Převládají tu dvě roční období – období dešťů a období sucha. Období sucha trvá od května do září a srážky jsou ojedinělé. I v období dešťů to však není žádná katastrofa. Toto období je na Lomboku o mnoho mírnější než na Bali a trvá od října do března, přičemž většinou neprší celý den a v druhé polovině dne se vyskytují jen krátké prudké lijáky, po nichž opět vyjde slunce. Oblačnost se drží hlavně nad hornatým středem ostrova.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní turistická sezona trvá od června do září, ale pokud chcete zažít ještě i tak malý počet turistů, navštivte Lombok v dubnu/květnu, kdy už je počasí fantastické a nejezdí sem ještě tolik lidí (především z nedaleké Austrálie).

Skvělé akce na Lombok

1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu