Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Geysir

Geysir

Geysir je historický prvním pramenem tryskající vody z hlubin Země zaznamenaný v psaných listinách již v roce 1294. Právě pro svůj jedinečně zdokumentovaný původ je označován jako Velký gejzír (The Great Geysir), a to i přesto, že ve skutečnosti se aktivitou i výškou vodního sloupce vystřikovaného nad povrch, řadí k podprůměrným gejzírům. Ostatně, doslova pár kroků od Geysiru můžete obdivovat mnohem větší a výraznější gejzír Strokkur.

Oblast, ve které se Geysir nachází, leží na slavném islandském Zlatém okruhu.

Spící gejzír s velkým G

Bystré oko si povšimne, že právě Geysir propůjčil svůj název jako obecné pojmenování všem gejzírům světa a jedná se tak o určitě nejznámější islandské slovo. Proto se tedy nejslavnější světový gejzír jmenuje tak fádně.

Geologické rozbory ukázaly, že Geysir byl aktivní již před zhruba 10 000 lety a jeho činnost je přímo závislá na sopečné aktivitě a tudíž velmi nepravidelná. Například během 20. století si Geysir prožil hned několik period aktivity a neaktivity.

Posledním obdobím dosud známým obdobím aktivity byla doba po zemětřesení v roce 2000, kdy výška vodního sloupce dosahovala až 122 metrů, což z něj v danou dobu činilo jeden z nejvyšších gejzírů světa. Po roce 2003 jeho aktivita ovšem opět ustala a nyní je označován jako spící. Vzhledem k živé tektonice pod Islandem se však kdykoliv může probudit. Zoufat však nemusíte, jak bylo naznačeno v úvodů, jen asi 20 metrů od Geysiru můžete spatřit mnohem aktivnější gejzír Strokkur.

Vstupné do areálu Haukaladur

Geysir je jen jedním z mnoha gejzíru v geotermálním údolí Haukaladur, kterým vedou pohodlné chodníčky vhodné pro všechny kategorie turistů. Aktuálně se neplatí žádné vstupné a omezeny nejsou ani otevírací hodiny.

Ubytování

Geysir leží na jednom z nejvzdálenějších bodu Zlatého trojúhelníku (či okruhu), a proto může být vhodným místem pro ubytování. Přímo u parkoviště se nachází dva hotely s běžnými islandskými cenami od 5 500 Kč na noc za pokoj výš: Litli Geysir Hotel a Hotel Geysir.

Přímo u vstupu se také nachází kemp Geysir tjaldsvæði, kde se neplatí za místo ve stanu, ale za každou osobu, a sice 1 800 ISK za dospělého + volitelný poplatek 500 ISK za použití sprch, viz oficiální web. O něco levnější je asi 2 km vzdálený Skjol Camping s cenami od 1 500 ISK za osobu.

Jak se sem dostat?

Oblast Haukaladur leží asi 105 km od Reykjavíku poblíž hlavní silnice číslo 35 (mapa trasy), která je plně asfaltová a velmi kvalitní. Sjízdná je celoročně. Poblíž vstupu se nachází velké parkoviště zdarma.

Autobusy veřejné dopravy sem nejezdí, nicméně můžete využít nabídek mnoha cestovních agentur v Reykjavíku a vyrazit sem turistickým autobusem. Například společnost Reykjavík Excursions nabízí 6hodinový výlet napříč celým Golden Circle včetně návštěvy oblasti Haukaladur od 8 000 ISK, což je na islandské poměry velmi přátelská cena.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.