Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Strokkur

Strokkur

Gejzír Strokkur je patří k nejnavštěvovanějším islandským přírodním památkám a nachází se jen asi 20 metrů od svého slavnějšího kolegy Geysiru, který propůjčil obecný název všem gejzírům světa.

Nejaktivnější islandský gejzír

Zatímco gejzír všech gejzírů Geysir je neaktivní klidně několik let v kuse, Strokkur naopak patří v nejaktivnějším gejzírům na Islandu. Sloup vody chrlí do výšky 15 až 30 metrů zhruba každých 10 minut již po mnoho let. Strokkur se vám tak oproti Geysiru předvede v celé své kráse opravdu vždy.

Aktivita Strokkuru začala na konci 18. století a trvala nepřetržitě až do poloviny 20. století, kdy silné zemětřesení zatarasilo proud a gejzír se stal nečinným. Protože již tu dobu se jednalo o turisticky atraktivní místo, bylo islandskými úřady v roce 1963 rozhodnuto o vyčištění a navrtání zřídla a od té doby Strokkur opět v pravidelných 5-10minutových intervalech tryská na povrch.

Termální pramen Blesi

Jen několik stovek metrů od Strokkuru i Geysiru vyvěrá na povrch také termální pramen s vodou o teplotě kolem 40 °C, který plní dvě přírodní jezírka. Příjemná teplota i hezké prostředí by lákalo ke koupání, ale to je v celé oblasti údolí Haukadalur striktně zakázáno kvůli ochraně přírody.

Gejzíry i termální prameny však můžete obdivovat z dřevěných chodníčků, které vedou v jejich těsné blízkosti.

Vstupné do areálu Haukaladur

Strokkur je jen jedním z mnoha gejzíru v geotermálním údolí Haukaladur, kterým vedou pohodlné chodníčky vhodné pro všechny kategorie turistů. Aktuálně se neplatí žádné vstupné a omezeny nejsou ani otevírací hodiny.

Ubytování

Strokkur leží na jednom z nejvzdálenějších bodu Zlatého trojúhelníku (či okruhu), a proto může být vhodným místem pro ubytování. Přímo u parkoviště se nachází dva hotely s běžnými islandskými cenami od 5 500 Kč na noc za pokoj výš: Litli Geysir Hotel a Hotel Geysir.

Přímo u vstupu se také nachází kemp Geysir tjaldsvæði, kde se neplatí za místo ve stanu, ale za každou osobu, a sice 1 800 ISK za dospělého + volitelný poplatek 500 ISK za použití sprch, viz oficiální web. O něco levnější je asi 2 km vzdálený Skjol Camping s cenami od 1 500 ISK za osobu.

Jak se sem dostat?

Gejzír Strokkur leží asi 105 km od Reykjavíku poblíž hlavní silnice číslo 35 (mapa trasy), která je plně asfaltová a velmi kvalitní. Sjízdná je celoročně. Poblíž vstupu se nachází velké parkoviště zdarma.

Autobusy veřejné dopravy sem nejezdí, nicméně můžete využít nabídek mnoha cestovních agentur v Reykjavíku a vyrazit sem turistickým autobusem. Například společnost Reykjavík Excursions nabízí 6hodinový výlet napříč celým Golden Circle včetně návštěvy oblasti Haukaladur od 8 000 ISK, což je na islandské poměry velmi přátelská cena.

  • Naviguj: 64.3127, -20.3007

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu