Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Strokkur

Horký pramen

Strokkur

Gejzír Strokkur patří k nejnavštěvovanějším islandským přírodním památkám a nachází se jen asi 20 metrů od slavnějšího Geysiru.

Porovnat ceny autopůjčoven

Nejaktivnější islandský gejzír

Zatímco gejzír všech gejzírů Geysir je neaktivní klidně několik let v kuse, Strokkur naopak patří v nejaktivnějším gejzírům na Islandu. Sloup vody chrlí do výšky 15 až 30 metrů zhruba každých 10 minut již po mnoho let. Strokkur se vám tak oproti Geysiru předvede v celé své kráse opravdu vždy.

Aktivita Strokkuru začala na konci 18. století a trvala nepřetržitě až do poloviny 20. století, kdy silné zemětřesení zatarasilo proud a gejzír se stal nečinným. Protože již tu dobu se jednalo o turisticky atraktivní místo, bylo islandskými úřady v roce 1963 rozhodnuto o vyčištění a navrtání zřídla a od té doby Strokkur opět v pravidelných 5-10minutových intervalech tryská na povrch.

Termální pramen Blesi

Jen několik stovek metrů od Strokkuru i Geysiru vyvěrá na povrch také termální pramen s vodou o teplotě kolem 40 °C, který plní dvě přírodní jezírka. Příjemná teplota i hezké prostředí by lákalo ke koupání, ale to je v celé oblasti údolí Haukadalur striktně zakázáno kvůli ochraně přírody.

Gejzíry i termální prameny však můžete obdivovat z dřevěných chodníčků, které vedou v jejich těsné blízkosti.

Vstupné do areálu Haukaladur

Strokkur je jen jedním z mnoha gejzíru v geotermálním údolí Haukaladur, kterým vedou pohodlné chodníčky vhodné pro všechny kategorie turistů. Aktuálně se neplatí žádné vstupné a omezeny nejsou ani otevírací hodiny.

Ubytování

Strokkur leží na jednom z nejvzdálenějších bodu Zlatého trojúhelníku (či okruhu), a proto může být vhodným místem pro ubytování. Přímo u parkoviště se nachází dva hotely s běžnými islandskými cenami od 5 500 Kč na noc za pokoj výš: Litli Geysir Hotel a Hotel Geysir.

Přímo u vstupu se také nachází kemp Geysir tjaldsvæði, kde se neplatí za místo ve stanu, ale za každou osobu, a sice 1 800 ISK za dospělého + volitelný poplatek 500 ISK za použití sprch, viz oficiální web. O něco levnější je asi 2 km vzdálený Skjol Camping s cenami od 1 500 ISK za osobu.

Jak se sem dostat?

Gejzír Strokkur leží asi 105 km od Reykjavíku poblíž hlavní silnice číslo 35 (mapa trasy: mapy.cz), která je plně asfaltová a velmi kvalitní. Sjízdná je celoročně. Poblíž vstupu se nachází velké parkoviště zdarma.

Autobusy veřejné dopravy sem nejezdí, nicméně můžete využít nabídek mnoha cestovních agentur v Reykjavíku a vyrazit sem turistickým autobusem. Například společnost Reykjavík Excursions nabízí 6hodinový výlet napříč celým Golden Circle včetně návštěvy oblasti Haukaladur od 8 000 ISK, což je na islandské poměry velmi přátelská cena.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.