Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Gullfoss

Vodopád

Gullfoss

Gullfoss, což v překladu znamená "Zlatý vodopád", patří k nejatraktivnějším přírodním památkám Islandu a díky snadné dostupnosti na trase Zlatého trojúhelníku je i jedním z nejnavštěvovanějších vodopádů na ostrově.

Dvě kaskády a zlatá voda

Vodopád Gullfoss leží na řece Hvítá a řadí se k nejmohutnějším na Islandu, v dobách jarního tání mívá dokonce nejvyšší průtok ze všech evropských vodopádů. Gullfoss se může pochlubit dvěma hlavními kaskádami – první z nich je 11 metrů vysoká, druhá dokonce 21 metrů. Vodopád padá do asi 20 metrů širokého kaňonu, který mění doposud klidný tok řeky Hvítá v dravou řeku.

Díky ledovcovým sedimentům, které řeka přináší, má voda do hněda zbarvenou vodu, což při správném lomu slunečních paprsků vytváří iluzi zlatavého vodopádu, odtud ostatně pochází i jeho název.

Na počátku 20. století měla být vybudována na toku řeky vodní elektrárna, která by v tehdejší době pokryla 2x roční spotřebu celého Islandu, díky nedostatku financí a také aktivnímu boji místní rodačky Sigríður Tómasdóttir však z plánů sešlo a vodopád byl zachráněn. U vyhlídky najdete malou pamětní desku vzpomínající na Sigríður.

Ubytování

Pokud byste během cesty po Zlatém okruhu hledali ubytování na jeho nejvzdálenějším konci, pak se nabízí idylická a liduprázdná oblast pravé islandské přírody právě u vodopádu Gulfoss. Asi 3 km odsud narazíte na velmi dobře hodnocený 3* Hotel Gulfoss s cenami kolem 5 000 Kč za noc, což je na Island průměr.

Jak se sem dostat?

Gullfoss leží na konci hlavní a kvalitní asfaltové silnice číslo 35 asi 114 km od Reykjavíku (mapa trasy: google.com/maps) a 12 km od gejzírů Strokkur a Geysir. Silnice je sjízdná celoročně. Od parkoviště vede asi 150 metrů dlouhá pohodlná a zábradlím zajištěná stezka až přímo k hraně vodopádů, odkud se naskýtají ty nejlepší výhledy.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.