Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Thingvellir

Národní park

Thingvellir

Národní park Þingvellir (přepisovaný jako Thingvellir, často nesprávně taky jako Pingvellir) patří k nejfrekventovanějším turistickým místům na Islandu a geologicky nejvýznamnějším světovým lokalitám. Protože se nachází na Zlatém okruhu a poměrně blízko Reykjavíku, můžete se zde setkat s největšími davy turistů, i tak ale si tu ale díky rozlehlosti místa užijete dostatku soukromí.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Od roku 1983 je národní park Þingvellir zařazen na seznam UNESCO, ovšem ne jako přírodní památka, jak by se na první pohled mohlo zdát. Thingvellir je zařazen na seznam jako kulturní památka pro zachování pozůstatků nejstaršího parlamentu světa Althing, který právě na tomto území vznikl.

Tam, kde Evropa potkává Ameriku

Tak jako tak, hlavní turistické lákadlo Thingvelliru je mimořádná příroda a tektonické či geologické jevy. Oblast totiž leží v příkopové propadlině přesně na zlomu Severoamerické a Eurasijské tektonické desky, který je právě v Thingvelliru na první pohled patrný.

Přechod mezi kontinenty je jasně vidět v trhlinách, roklích a údolích s mysticky působícími čedičovými skalami. Nejznámějším kaňonem je široké údolí Allmanagjá, kterým protéká řeka Öxarjá a na jehož okrajích najdete sérii fotogenických užších roklí a kaňonů. Allmanagjá je také turistickým centrem oblasti.

Údolí Allamanagjá končí v největším islandském jezeře Thingvallavatn, jehož severní břehy se nachází jen pár set metrů od hlavního návštěvnického centra.

Turistické stezky a Öxarafoss

Národní park protkává desítky kilometrů většinou krátkých a velmi pohodlných turistických tras po rovině. Zatímco jižní část je zasvěcena vyhlídkám na široké říční údolí, rozhodně se neopomeňte od parkoviště vydat necelý 1 km na sever do úzkého čedičového kaňonu, který končí krásným vodopádem Öxarafoss.

Na základní mapu turistických tras se podívejte na oficiálním webu NP thingvellir.is.

Alþing: nejstarší parlament světa

V lokalitě Thingvelliru byla kolem roku 930 založena pravděpodobně nejstarší dosud fungující parlamentní instituce světa: Althning (Alþing). Každé léto zde zasedalo na 36 kmenových náčelníků, kteří rozhodovali o podobě života na ostrově.

Místo Thingvelliru nebylo vybráno náhodně. Široké pláně byly nejlépe dostupné ze všech tehdy obydlených částí Islandu.

Poslední zasedání na území Thingvelliru se konalo v roce 1789, kdy byl parlament přestěhován do hlavního města Reykjavíku. V budově Althingu má dnes letní sídlo islandský premiér a poblíž se nachází malý kostelík. Místo je volně přístupné vyjma interiéru.

Ubytování

Přímo v národním parku je zakázáno stavět jakékoliv budovy a tudíž zde nenajdete žádná ubytování. Vzhledem k tomu, že Thingvellir ale není nijak daleko od hlavního města, bez problémů se ubytujte právě tam.

Na severu národního parku pak můžete využít oficiální kemp s cenami od 1 300 ISK za jednu osobu.

Jak se sem dostat?

Nejlepší a velmi snadná cesta do Thingvelliru vede autem po hlavní asfaltové silnici číslo 35, která je sjízdná pro všechny typy aut celoročně. Z Reykjavíku je národní park vzdálený pouhých 47 km (mapa trasy: google.com/maps), což je na islandské poměry doslova "za rohem". U návštěvnického centra můžete zastavit na velkých bezplatných parkovišť, které se nacházejí jen pár desítek metrů od hlavních atrakcí.

Autobusy MHD do Thingvelliru nezajíždějí, jedinou šancí cesty bez auta je tak využití některé cestovní agentury v Reykjavíku. Například společnost Reykjavík Excursions nabízí 6hodinový výlet napříč celým Golden Circle včetně návštěvy oblasti Haukaladur od 8 000 ISK.

Vstupné a otevírací doba

Národní park Thingvellir je přístupný nonstop a bez poplatku. 

V budově návštěvnického centra můžete navštívit malé muzeum, do nějž se platí poplatek 1 000 ISK.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.