Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Grímsey

Ostrov

Grimsey

Ostrůvek Grímsey leží asi 40 km od severního islandského pobřeží a je nejpopulárnějším místem pro jednodenní výlety na celém severu. Díky rozloze 5,3 kilometrů čtverečných a relativně rovinatému terénu Grímsey v pohodě pěšky obejdete za pár hodin a užijete si několika místních zajímavostí.

Hledat ubytování - ostrov Grímsey

Podél celého ostrova kolem dokola vede po útesech a travnatých pláních příjemná turistická stezka. Na Grímsey žije necelá stovka stálých obyvatel. Najdete zde dvě restaurace, poštu, malý obchůdek i hotýlek.

Severní polární kruh

Grímsey je jedinou částí Islandu, kde můžete fyzicky překročit rovnoběžku s hodnotou 66,5° severní šířky – tedy severní polární kruh. Místo se nachází na severním výběžku ostrova a je označenou malou skulpturou glóbu – přesně na tomto místě.

Kolonie papuchalků

Druhým hlavním lákadlem Grímsey je mimořádně početná kolonie zábavných ptáků papuchalků obývajících útesy okolo celého ostrova. Kromě nich zde hnízdí na 20 dalších druhů ptáků, mj. rybáci, alky či alkouni.

Ptačí útesy můžete spatřit hned u přístaviště v jediné obci ostrova.

Jak se tam dostat?

Grímsey je s islandskou "pevninou" spojen pravidelným trajektem i leteckou linkou z místního malého letišťátka.

Trajekt

Pravidelný trajekt zajišťuje loď Sæfari z městečka Dalvík celoročně. V zimě 3-4x týdně, v létě až 5x týdně s tím, že jízdní řád je nastaven tak, že můžete podniknout jen jednodenní výlet. Z Dalvíku se vyplouvá kolem 9:00, plavba trvá 3 hodiny, na Grímsey tedy připlujete v poledne. Zpět loď pluje vždy v 16:00, což bohatě stačí k pěšímu obejití celého ostrova kolem dokola.

Letecky

Letecké spojení zajišťuje malá regionální aerolinka Norlandair celoročně pouze 3x týdně z města Akureyri. Můžete se však pokusit zkombinovat leteckou a námořní cestu pro ozvláštnění dopravy. 

  • Jednosměrná letenka vyjde asi na 67 EUR
  • Online rezervace letenek na webu norlandair.is/en

Využít můžete také organizované plavby spojené s pozorování velryb z města Húsavík. Celodenní výlet na Grímsey vyjde zhruba na 75 000 ISK a pořádá ho například agentura Gentle Giants.

Ubytování

Lákají vás odlehlá místa jako Grímsey a chcete si je užít naplno i večer a brzy ráno, kdy jsou "očištěná" od turistického ruchu?

Pak vám nic nebrání na Grímsey přenocovat ve skvěle hodnoceném Guesthouse Básar s cenami kolem 3 000 Kč za noc, což je na Island a takto odlehlé místo opravdu dobrá cena.

Není Grímsey jako Grímsey

Jen pro jistotu zmíníme, že zhruba 300 km západním směrem u západních fjordů leží další ostrůvek Grímsey (poloha na google.com/maps). Tak pozor, aby nedošlo k mýlce. Naštěstí je "druhé" Grímsey neobydlené a nevedou na něj žádné trajekty, takže reálně nehrozí, že byste se spletli a dojeli na jiné Grímsey.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.