Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Mývatn

Jezero, Horký pramen, Jeskyně, Sopka, Lázně

Mývatn

Jezero Mývatn se nachází v severní části Islandu asi 85 km od 4. největšího města Akureyri. Díky tektonickému zlomu, který místem prochází, zde najdete prakticky všechny typicky islandské charaktery krajiny – jezera, geotermální prameny, sopečné krátery, vodopády i jeskyně.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Krajina kolem Mývatnu je celoroční destinací, dostanete se sem i v zimě.

Jezero much

Jezero Mývatn leží v idylické krajině zelených luk a jeho rozeklané břehy vytvářejí mnoho míst ke krásným vyhlídkám. V překladu znamená "Mývatn" něco jako Muší jezero a velmi záhy zjistíte, že název je opravdu příhodný.

Během krátkého léta se v okolí jezera rojí miliony muchniček, které sice umí trochu znepříjemnit pobyt u jezera, na druhou stranu ale je díky nim Mývatn obsypán mnoha druhy ptáků, pro něž jsou muchničky vítanou hostinou. Ostatně na severním břehu jezera můžete navštívit i Ptačí muzeum.

V těsném okolí jezera najdete mnoho krátkých tras vedoucích většinou od silničky k břehům a vyhlídkám, ale také další zajímavosti. Neměly by vám uniknout třeba tyto:

  • les Höfði (poloha: en.mapy.cz) – na východní straně jezera narazíte na velmi netradiční islandské prostředí vzrostlého lesa, které vás na chvilku vizuálně přenese do kontinentální Evropy. Na březích Höfði pak můžete obdivovat již tradiční islandské zkamenělé lávové sloupy vyrůstající z vod jezera Mývatn.
  • Dimmuborgir (poloha: en.mapy.cz) – překlad "temné hrady" mluví za vše, jedná se o "les" zkamenělých a velmi neobvykle tvarovaných lávových polí
  • Skútustaðagígar (poloha: en.mapy.cz) – tento poloostrov plný malých sopečných kráterů poskytne díky možnosti na některé z nich vystoupat nejlepší pohled na Mývatn.

Kráter Hverfjall

Krajině kolem jezera Mývatn dominuje tajuplný černý 420 metrů vysoký sopečný kráter neboli tufový kužel Hverfjall. Svahy 1 km širokého kráteru jsou pokryté černo-šedou holou sutí a kolem celého jeho obvodu vede pěší stezka, ze které můžete obdivovat majestátnost a ponurou prázdnotu sopečné krajiny. Z hrany kráteru se také naskytne krásný výhled na celé jezero Mývatn.

Autem můžete vyjet prakticky až ke kráteru, z malého parkoviště na konci prašné cesty vás čeká jen asi 600 metrů dlouhá stezka k vrcholu. Druhou variantou je 2,5km výšlap z lokality Dimmuborgir, cesta však není nijak zvlášť náročná, jen počítejte s větším převýšením.

Sirné prameny Hverir

Hned u hlavní silnice asi 3 km východně od jezera nesmíte vynechat návštěvu poměrně rozlehlé geotermální oblast Hverir s četnými dýmajícími fumarolami, bublajícími bahenními jezírky a opravdu velmi silným odérem síry, který vás v čichové paměti bude doprovázet ještě po mnoho dalších dní.

Jeskyně Grjótagjá a Stóragjá

V těsné blízkosti jezera Mývatn nevynechejte návštěvu dvou zajímavých lávových jeskyní zaplavených vodou. Obě jeskyně byly do 70. let 20. století populární pro termální koupání v malých jezírcích, avšak po sopečných erupcích voda v jeskyni Grjótagjá stoupla zhruba na 70 °C a klesá jen pomalu na dnešních cca 50 °C, takže koupání zde není možné.

V jeskyni Stóragjá se sice koupat dá, ale přístup do ní je možný pouze po laně zkušenějším jeskyňářům.

Poslední léta zažívá právě Grjótagjá velký cestovatelský boom, jelikož právě zde se natáčely některé scény seriálu Game of Thrones. U Grjótagjá najdete malé parkoviště, ze kterého vede vstup do jeskyně. Vstupné se zde žádné neplatí, ostatně jeskyně je opravdu malá a ve skutečnosti vám nakouknutí do ní zabere zhruba 2 minuty.

Geotermální lázně Mývatn

Jen asi 2 km východně od jezera Mývatn se nachází přírodní geotermální lázně s upravenými jezírky a plným zázemím v podobě šatních skříněk, restaurace nebo toalet. Lázně podobné slavnější Modré laguně jsou v tomto případě opravdu přírodní a upravené jsou jen vstupy do jezírek po schůdcích a samozřejmě okolí budovy s restaurací a pokladnami.

Lázně jsou otevřené celoročně vždy od 12:00 do 22:00.

Za vstup zaplatíte 5 900 ISK, studenti a senioři 3 900 ISK. Na místě si za poplatek kolem 900 ISK můžete půjčit ručník nebo zakoupit plavky. Oficiální web s možností online koupě vstupenek: myvatnnaturebaths.is.

Ubytování

Protože zajímavostí okolo jezera Mývatn je opravdu hodně, je rozhodně praktické se při cestě kolem Islandu ubytovat někde v okolí. V těsné blízkosti Mývatnu najdete mnoho menších penzionů a guesthousů s cenami už od 2 500 Kč, většina z nich nabízí jen pokoje se sdílenou koupelnou:

  • Vogar Travel Service – penzion s čistými pokojíky se základním vybavením a společnými koupelnami, nachází se kousek od břehu jezera a patří k nejlevnějším v oblasti,
  • Skútustadir Guesthouse – nádherný penzion na jižním okraji jezera se skvělými snídaněmi v ceně a hezkými pokojíky se společnou koupelnou, ceny od 3 500 Kč za noc
  • Eldá Guesthouse – malý penzionek s čistými pokoji a sdílenou koupelnou se nachází v centru vesničky Reykjahlíð, ceny od 3 200 Kč za noc
  • Hlid Bed and Breakfast – penzion v podobě dvou chat s hezkými pokoji s vlastní koupelnou a skvělou snídaní v ceně, ceny od 4 000 Kč za noc

Více levnějších nabídek, včetně klasických hotelů, pak hledejte v 85 km vzdáleném městě Akureyri.

Jak se tam dostat?

Mývatn je velmi dobře dostupný pro všechny typy aut po hlavní islandské okružní silnici číslo 1, leží totiž přímo na ní. Okolo jezera pak vede šotolinová silnička, která je ale rovněž sjízdná pro všechna vozidla. Silnice číslo 1 se upravuje i v zimě, takže k Mývatnu se dostanete po celý rok.

Vzdálenost do Reykjavíku je 470 km, čtvrté největší město Akureyri s vlastním letištěm se pak nachází 85 km odsud a největší město východního Islandu Egilsstaðir rovněž s vlastním letištěm je vzdáleno 165 km.

Ve vesnici Reykjahlíð zastavuje autobus linky 56 spojující Akureyri a Egilsstaðir, jezdí však jen 1-2x denně, viz jízdní řád.

Zajímavosti v okolí

Výlet na Mývatn ideálně spojte například s návštěvou nejmohutnějšího islandského vodopádu Dettifoss nebo dramaticky vyhlížejícího kaňonu Ásbyrgi.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.