Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Dettifoss

Dettifoss

Vodopád Dettifoss se často považuje podle masy průtoku za nejmohutnější vodopád Evropy, avšak s průtokem kolem 200 až 500 m3 za sekundu se těsně řadí až na 2. místo za Rýnský vodopád ve Švýcarsku.

Dettifoss leží na druhé nejdelší islandské řece Jökulsá á Fjöllum, která protéká čedičovými kaňony a holou krajinou. Vodopád se kromě průtoku nenechá zahanbit ani svými rozměry: široký je přes 100 metrů a voda padá do hloubky 44 metrů.

Jen necelý 1,5 km proti proudu po pěší stezce narazíte na další, mnohem menší, ale i tak krásný vodopád Selfoss. Naopak 2,5 km po proudu pak narazíte na krásný vodopád Hafragilsfoss.

Jak se sem dostat?

Za vodopádem Dettifoss se musíte vypravit do odlehlé krajiny severovýchodního Islandu, leží nedaleko turisticky oblíbeného jezera Mývatn a asi 538 km od Reykjavíku (mapa trasy).

Dobře sjízdné šotolinové cesty vedou po obou stranách řeky Jökulsá á Fjöllum, ale vzhledem k tomu, že nikde poblíž nelze řeku překročit, už na hlavní silnici číslo 1 (cca 35 km od Dettifossu) se musíte rozhodnout, kterou stranu vodopádu chcete navštívit.

Západní strana je oblíbenější, protože je vodopád přímo proti vám. Počítejte však s masivním zásahem vody, která uniká právě směrem na západ. Dostanete se sem po silnici číslo 862 (mapa), od parkoviště vás čeká ještě asi 1 km pěšky.

Východní strana je více adrenalinová, jelikož se lze dostat prakticky až přímo na nechráněnou stranu vodopádu, což je velmi nebezpečné. Užijete si však pohledy do hlubokého kaňonu a nebude vám výhledu tolik bránit tříštící se voda. Dostanete se sem po silnici číslo 864 (mapa) a následně opět zhruba 1 km pěšky.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.