Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Húsavík

Turistické město

Husavik

Město Húsavík patří k nejoblíbenějším cílům severního Islandu a ideálnímu výchozímu bodu pro výlety po opuštěných poloostrovech severovýchodního pobřeží, ale i mnoha významným přírodním památkám.

Hledat ubytování - Húsavík

Hlavní atrakcí Húsavíku je bezesporu pozorování velryb. Na Islandu je sice mnoho míst, kde se velryby vyskytují, ale v Húsavíku je zdaleka největší šance, že aspoň jednoho zástupce řádu kytovců spatříte.

Húsavík patří s více než 2 000 obyvateli k největším městům severního Islandu, narazíte zde na mnoho restaurací, obchodů i supermarket.

Pozorování velryb

Místní turistické agentury pořádající plavby po zálivu se chlubí, že v Húsavíku máte až 97% šanci na spatření velryby. A nutno podotknout, že toto číslo skutečně nebude nadhodnocené. Na rozdíl od jiných míst Islandu je v Húsavíku opravdu prakticky jistota, že během 2-4hodinové plavby nějakou velrybu spatříte.

Z velkých druhů se zde vyskytují kosatky, vorvani či keporkaci, z menších druhů kytovců velmi často narazíte na sviňuchy, plejtváky malé, kulohlavce nebo plískavice.

V Húsavíku působí opravdu hodně turistických agentur pořádajících plavby po zálivu. Stačí zajít do přístavu a vybrat si z mnoha nabídek. V rámci plaveb se zastavíte také u malého ostrůvku Lundey, který je domovem pro početnou kolonii papuchalků.

K nejlevnějším patří North Sailing s cenami od 11 000 ISK, ale plavby jsou většinou časově přesně ohraničené, to u ostatních agentur se pluje tak dlouho, dokud neuvidíte velrybu (obvykle 1,5 až 3 hodiny). K dalším agenturám s cenami od 18 000 ISK patří Husavik Adventures nebo Gentle Giants.

Ubytování

V Húsavíku se klidně můžete ubytovat na několik nocí, město bude sloužit jako ideální výchozí bod pro výlety do okolí. V rámci 90km okruhu můžete navštívit například oblast jezera Mývatn s mnoha zajímavostmi, kaňon Ásbyrgi či vodopády Dettifoss a Godafoss.

Pro lepší přehlednost vybíráme nejlepší ubytování ve dvou kategoriích a v maximální vzdálenosti do 15 km od centra:

Jak se tam dostat?

Húsavík je dobře dostupný autem po hlavní asfaltové silnici číslo 85, která se odpojuje od Ring Road číslo 1 poblíž vodopádu Godafoss. Z druhé strany od jezera Mývatn pak vede do Húsavíku silnice 87.

  • Reykjavík (463 km) – mapa
  • Mývatn (56 km) – mapa

Do města se dostanete také autobusem číslo 79 z Akureyri, odkud můžete dál pokračovat do Reykjavíku linkou 57.

Do Húsavíku se dá z Reykjavíku dokonce doletět 1-2x denně letadlem. Na trase létá malá regionální aerolinka Eagle Air a zpáteční letenky se prodávají za ceny kolem 340 EUR. Výrazně levnější letenky nabízí společnost Icelandair, resp. její regionální odnož Air Iceland na letiště do 75 km vzdáleného Akureyri. Zpáteční letenky kolem 3 000 Kč můžete zakoupit i přes náš vyhledávač (hledejte letenky z Reykjavík RKV do Akureyri AEY).

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.