Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Ásbyrgi

Asbyrgi

Monumentálně široký kaňon Ásbyrgi patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším místům východního Islandu. Díky tomu, že neleží na hlavní Ring Road, není tolik navštěvovaný, což znamená, že se zde často budete úplně sami nebo jen s jednotky dalších turistů.

Široké údolí se 100metrovým útesem

Kaňon Ásbyrgi měří v nejširším místě více než 1 km a s délkou 3,5 km tak na první pohled spíš než kaňon připomíná rozlehlou planinu. Velkou část kaňonu pokrývá březový les, což je na islandské poměry velmi raritní.

Údolí během pár dní vytvořily masivní záplavy z náhlého tání ledovce Vatnajökull způsobeného sopečnými erupcemi zhruba před 10 000 lety. Na samém okraji údolí dojdete ke 100 metrů vysokému takřka kolmému útesu s jezírkem. Konec kaňonu má podkovovitý tvar, díky čemuž vznikla alternativní legenda k vytvoření Ásbyrgi. Podle této legendy je celé údolí jen otiskem podkovy osminohého koně boha Ódina.

Jak se sem dostat?

Okraj Ásbyrgi leží přímo u asfaltové silnice číslo 85 v nejsevernějších partiích Islandu asi 155 km od města Akureyri. Autem však lze dojet prakticky až do nitra kaňonu po prašné, ale dobře udržované silničce 861.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.