Papuchalk tlustozobý

47 míst co vidět na Islandu

Askja

Askja

Stratovulkán Askja ležící přímo uprostřed islandské vysočiny je mohutná sopka s více než 4 km širokým kráterem, který vznikl ohromným výbuchem v roce 1875. Askja měří 1 516 metrů nad mořem a láká na 11 kmvelké jezero Öskjuvatn s tyrkysově zářivou vodou a také na zcela pustou krajinu bez sebemenší známky civilizace.

Vulkán Askja patří k nejsilnějším sopkám na Islandu, poslední erupce byla zaznamenána v roce 1961 a za svůj vznik vděčí rozbíhajícím se litosférickým deskám rychlostí 2 cm za rok.

Měsíční krajina

Oblast kolem Askji patří k nejsyrovějším a nejvíce odlehlým částem Islandu. Pustá jednotvárná krajina jen s odstíny šedé, hnědé a černé barvy víc než jakékoliv místo připomíná krajinu na Měsíci. Monotónní a přitom nesmírně krásná krajina vás zavede do exotické přírody, jako na evropském kontinentu nenajdete. 

Sopečné pouště narušují četné ledovcové řeky a stovky menších i větších vrcholků hor či ledovců.

Není náhoda, že právě krajinu kolem vulkánu Askja si ke geologickému výcviku astronautů před cestou na Měsíc vybrala NASA.

Jak se sem dostat?

Askja je přístupná pouze terénními auty 4x4 s vysokým podvozkem, vede sem pouze prašná silnice s mnoha brody. Přímo pod Askju vede silnice F910, která vede odbočkou ze silnice F88. Ta pak navazuje na hlavní Ring Road číslo 1.

Vzdálenost z Reykjavíku činí 603 km a detailní mapu trasu najdete zde. Silnice jsou sjízdné i pro terénní vozy jen pár měsíců v roce zhruba od začátku do června do poloviny září, pak zmizí pod nánosy sněhu a ledu.

Od parkoviště na konci silnice vede asi 2,5 km dlouhá turistická stezka na hranu kráteru a k jezeru Öskjuvatn (mapa trasy).

Ubytování

Vzhledem ke značné odlehlosti Askji sem jen těžko pojedete na otočku z jakéhokoliv většího sídla na Islandu. Podmínky jsou drsné i v létě, hlavně kvůli větru, takže ani kempování nebude to pravé ořechové.

Nejbližší penzion Grímstunga Guesthouse najdete na křižovatce silnic 1 a F88 v podobě krásné venkovské farmy. Dalších mnoho penzionů i hotelů hledejte ve známé lokalitě kolem jezera Mývatn vzdálené od Askji asi 140 km.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.