Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Studlagil

Stuðlagil

Kaňon Stuðlagil, přepisovaný jako Studlagil, je mimořádná přírodní atrakce nacházející se v odlehlé části východního Islandu. Říčka Jökla se zářivě modro-zelenou barvou vody si prodrala cestu skrz masivní čedičové sloupy připomínající tvarem varhany a vytvořila místy až 30 metrů hlubokou rokli.

Nejkrásnější část kaňonu Studlagil s masivními čedičovými skalami měří zhruba jen necelý kilometr, přesto se sem rozhodně vyplatí vážit zajížďku z okružní silnice kolem Islandu.

Kolem kaňonu vede několik vyznačených stezek a dá se slézt až úplně na jeho dno, počítejte však s poměrně strmým srázem.

Až do roku 2017 byl kaňon Studlagil turisticky bezvýznamnou lokalitou, v tomto roce se však objevil v palubním časopise bývalé islandské aerolinky WOW, což zapříčinilo turistický boom.

Jak se sem dostat?

Odbočka z hlavní silnice číslo 1 se nachází mezi Egilsstaðir a jezerem Mývatn, pokud pojedete tímto směrem, pak je vlevo. Nejprve se odbočíte na silnici 923, která se po chvíli změní na šotolinovou, ale kvalitní a rovnou cestu. Asi po 10 km dojedete k malému parkovišti, které se nachází jen pár desítek metrů od kaňonu.

Dá se sem zajet bez problémů běžným konvenčním autem, a to dokonce i v zimě.

  • Naviguj: 65.1633, -15.3095

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu