Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Hengifoss

Vodopád

Hengifoss

Hengifoss je se 128 metry třetím nejvyšším vodopádem na Islandu a díky až uměle vypadajícímu pozadí dvoubarevných skal patří určitě k nejhezčím vodopádům v odlehlé části východního Islandu.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Rudo-černé skály a výhledy do kraje

Úzká stříbřitá stužka vodopádu kontrastuje s temnými vysokými a holými skalami v okolí. Černošedý čedič protkávají rudé až cihlově zbarvené vodorovné linky, které jsou pozůstatky zkamenělých jehličnatých stromů z teplejší druhé části třetihor.

Samotný Hengifoss padá z nadmořské výšky kolem 450 metrů a výchozí bod turistické stezky leží ve výšce pouhých 40 metrech. Už tyto údaje samy o sobě napovídají, že se od vyhlídky na vodopád ve spodní části kaňonu naskytnou úchvatné výhledy do širokého pustého kraje.

Jak se tam dostat?

Vodopád Hengifoss leží u asfaltové silnice číslo 931, po které dojedete do největšího města východního Islandu Egilsstaðiru (cca 35 km, viz mapa trasy). Silnice je sjízdná celoročně.

Od malého parkoviště vás pak čeká 2,5 km (jedním směrem) dlouhá poměrně strmá, ale relativně snadná stezka (viz: mapa trasy), po které dojdete k nejlepší vyhlídce na vodopád.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.