Kypr
Kypr

30 míst co vidět na Kypru

Kourion

Archeologické naleziště, Oblázková pláž

Kourion

Kourion je bývalé antické město a dnes jedna z nejvýznamnějších a zároveň největší archeologická lokalita na Kypru. Z většiny původních staveb zbyly pouze základy, dórské sloupy a archeologické vykopávky, výjimkou je řecko-římské divadlo, které se celé zrestaurovalo a dodnes slouží původnímu účelu - konají se zde koncerty, představení a jiné kulturní akce.

Hotely a ubytování - Paphos

Antické město (akropole) Kourion bylo založeno nejspíše ve 2. století př. n. l. na 100 metrů vyvýšené planině těsně u moře. Vzdáleno je zhruba 19 km od současného města Limassol

Hlavními lákadly akropole jsou pozůstatky Apollónova chrámu, již zmíněné řecko-římské divadlo, základy domu gladiátorů nebo antický stadion.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 8:30do 19:30, v zimě jen do 17:00. Poslední vstup je možný vždy 30 minut před zavírací dobou.

Za vstup zaplatíte 4,50 EUR.

Oficiální web: mcw.gov.cy

Pláž Kourion

Pod archeologickým parkem se rozprostírá široká pláž s výhledy na fotogenické útesy a tvrdě udusaným pískem a oblázky.

V této části Kypru není moře tak klidné a často se tu objevují větší vlny ideální k bodysurfingu. Vstup do vody je mírný prvních zhruba 20 metrů, pak dno klesá strměji.

Na pláži najdete také 3 restaurace.

Jak se sem dostat

U archeologického naleziště Kourion i u pláže v pohodě a zdarma zaparkujete na velkých parkovištích. Kourion se nachází za obcí Episkopi, ke které vedou ukazatele.

Z centra Limassolu jezdí ke klášteru Agios Ermogenis autobusová linka 16B (v jízdním řádu jsou spoje jezdící až na Agios Ermogenis vyznačené zeleně). Od zastávky ke vstupu do Kourionu ujdete zhruba 450 metrů po silnici (trasa na en.mapy.cz).

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.