Kypr
Kypr

30 míst co vidět na Kypru

Olympos

Hora

Olympos

Lovci nejvyšších hor zamíří téměř přesně doprostřed ostrova do pohoří Troodos. Právě zde se do výšky 1 952 m n. m. vypíná nejvyšší kyperská hora Olympos, někdy psaná také jako Olympus.

10 nejlepších hotelů v pohoří Troodos

Oblý kopec nabízí 360° výhledy na celé pohoří, bez problémů dohlédnete i na hladinu Středozemního moře v pozadí.

Výstup na horu Olympos

Dostat se na kyperský Olympos je velmi snadné. Až skoro úplně na vrchol totiž z obce Troodos vede pohodlná asfaltová silnice, za kterou se navíc neplatí žádné mýtné. Bezplatné parkoviště se nachází jen asi 350 metrů pod vrcholem u restaurace Sun Valley Olympos.

Mapa trasy z obce Troodos na Olympos: google.com/maps.

Pěšky můžete vyrazit po dvou značených stezkách kolem hory. První z nich je 13,5 km dlouhý Atalante Trail přímo z vesnice Troodos, který vás však na vrchol vůbec nedovede, pouze Olympos obkrouží.

Druhý je 7 km dlouhý okruh Artemis Trail, který krouží okolo hory téměř při vrcholu. Začíná a končí u parkoviště dolní stanice krátké lanovky místního lyžařského střediska, odkud můžete po sjezdovce vyjít pěšky přímo na vrchol (cca 300 metrů).

Lyžařské středisko Troodos

Přímo pod vrcholem Olympu se nachází jediné lyžařské středisko na Kypru aktivní zhruba 2-3 měsíce v roce. Největší šance na dostatek sněhu je v lednu a únoru.

Lyžovat zde můžete celkem na 4 km sjezdovek, na které vás dopraví 1 sedačková lanovka a 3 vleky. Denně se zde lyžuje od 9:00 do 16:00 a jednodenní skipass vyjde na 15 EUR ve všední dny, resp. 25 EUR o víkendu. Půjčení kompletního vybavení vyjde na 15 EUR za den.

Oficiální web lyžařského střediska: cyprusski.com.

Porovnat ceny autopůjčoven na Kypru

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.