Kypr
Kypr

30 míst co vidět na Kypru

Limassol

Město, Oblázková pláž

Limassol

Největší kyperské město Lemesos, v angličtině nazývané Limassol, je oblíbeným plážovým letoviskem a chlubí se krásnou živou pěší promenádou podél moře.

Hotely a ubytování - Limassol

Centrální část pobřeží poblíž středu města lemuje nádherná promenáda plná palem, odpočinkových míst i restaurací. Limassol je ideálním místem pro krásnou plážovou dovolenou ve městě i výchozím bodem pro cesty po Kypru, jelikož se nachází strategicky uprostřed ostrova.

Pláže a koupání

Limassolské pláže všechny pokrývá jemný černo-šedý písek proložený oblázky a začínají ihned po konci centrální promenády. Souvislý pás pláží přerušených jen občasnými kamennými moly se pak táhne přes 10 km východně od centra, neustále lemovaný hotely, restauracemi a obchody. Prostředí je však čisté a na městské poměry velmi příjemné. 

Mezi nejoblíbenější pláže v Lemesosu patří Armonia (poloha na google.com/maps) či Dasoudi (poloha na google.com/maps) oceněná dokonce modrou vlajkou kvality.

Památky a zajímavosti

K nejoblíbenějším místům Limassolu patří již zmíněná Promenáda, více než 1 km dlouhý pás zeleně, malých sportovišť a odpočinkových zón vedoucí od limassolské maríny, největšího kotviště jachet na Kypru, které je romantickým místem zejména pro zamilované.

K hlavním historickým památkám se řadí Limassolský hrad umístěný přímo v centru města. Středověký obranný hrad postavený někdy během 12. století je přístupný veřejnosti za poplatek 4,50 EUR.

Ubytování v Limassolu

Limassol se spolu s městy Ayia Napa a Paphos řadí mezi 3 hlavní kyperská letoviska, a proto zde můžete vybírat z opravdu bohaté nabídky ubytování. Výrazně se liší ceny v hlavní sezoně (kolem 80 EUR za noc) a mimo sezony, kdy v levnějších hotelech padají i k 45 EUR za noc. Každopádně ze všech 3 hlavních letovisek je Limassol nejlevnější.

Doprava

MHD v Limassolu zajišťují autobusy dopravního podniku EMEL a jako všude na Kypru, i zde je jednotná cena jízdného. Lístek na jednu cestu vyjde na 1,50 EUR, celodenní na 5 EUR  platí zde i celonárodní denní jízdenka za 15 EUR platná ve všech veřejných spojích na celém Kypru.

V Limassolu jsou dvě autobusová nádraží.

  • Centrální stanice všech linek – en.mapy.cz
  • Stanice u přístavu pro meziměstské spoje – en.mapy.cz

Meziměstská autobusová doprava je jednoduchá na orientaci. Veřejné spoje zde provozuje jediná společnost InterCity Buses se svými zelenými autobusy. Z Limassolu jezdí na těchto trasách:

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.