Zpět na seznam míst co vidět na Kypru
Troodos

Troodos

Kypr není jen destinace vhodná pro plážovou dovolenou, ale i pro krásnou horskou turistiku a road-tripy po malých vesničkách místního jediného pohoří Troodos. To šplhá až do maximální výšky přes 1 900 metrů a vyplňuje skoro dvě třetiny rozlohy Kyperské republiky. Do pohoří Troodos můžete zajet třeba jen na jednodenní výlet z pláže, ale klidně můžete letět na Kypr jen kvůli toulání po těchto horách...

Dovolená Kypr - nabídka zájezdů

Zelené hory a údolí

Krajina hor ostře kontrastuje se suchým pobřežím i s ostatními ostrovy ve Středomoří. Pohoří Troodos totiž překvapí hustě porostlými úbočími stálezelenou vegetací jehličnatých stromů smrků a borovic i klasických listnáčů jaké známé z našich zeměpisných končin.

Oblé vrcholky nejvyšších partií hor místy strmě klesají do malebných zalesněných údolí, ve kterých se často na nemyslitelných místech objevují malé pitoreskní vesničky.

Nejvyšším vrcholem je s 1 952 metry hora Olympos.

Vesničky, kláštery a kostely

Po celém pohoří jsou jako korálky roztroušené malebné vesničky s typicky venkovskou architekturou. Některé z nich se pyšní dokonce zápisem na seznam UNESCO díky zachovalým mimořádně zajímavým venkovským kostelíkům ze 13. až 15. století, které dávají nahlédnout do historie tvrdého života v horách. Podívejte se detailněji na vybraná zajímavá místa v horách Troodos.

Ubytování

Ačkoliv Troodos možná nepatří mezi nejnavštěvovanější pohoří, turistická infrastruktura je zde poměrně dobře rozvinutá a nabídek ubytování opravdu mnoho. Většinou narazíte na skvěle hodnocené penziony či apartmány, ale v hlavních střediscích se můžete ubytovat i v klasických hotelech. Ceny se pohybují kolem 1 500 Kč na noc pro 2.

Doprava

Určitě nejvhodnějším prostředkem je půjčené auto. Jedině tak se dostanete do všech míst bez závislosti na jízdních řádech, do menších vesnic přitom autobus zajíždí často jen 2x denně. Silničky jsou v horách Troodos klikaté a strmé, nicméně dobře udržované, značené a do všech obcí vedou běžné asfaltky.

Do významných obcí se dá dostat i autobusovou dopravou:

  • Troodos: linka 64 (klikněte na sekci Rural Routes) do Limassolu (Lemesos), linka 408 do Nikósie
  • Kakopetria:  linky 405406407408 do Nikósie
  • Omodos: linka 40 (klikněte na sekci Rural Routes) do Limassolu (Lemesos)
  • Pano Platres: linka 62 (klikněte na sekci Rural Routes) do Limassolu (Lemesos)
  • Naviguj: 34.9222, 32.8803

Další místa na Kypru

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu