Kypr
Kypr

30 míst co vidět na Kypru

Troodos

Hora

Troodos

Kypr není jen destinace vhodná pro plážovou dovolenou, ale i pro krásnou horskou turistiku a road-tripy po malých vesničkách  jediného pohoří Troodos. To šplhá až do maximální výšky přes 1 900 metrů a vyplňuje skoro dvě třetiny rozlohy Kyperské republiky.

Zobrazit ceny hotelů - pohoří Troodos

Do pohoří Troodos můžete zajet třeba jen na jednodenní výlet z pláže, ale klidně můžete letět na Kypr jen kvůli toulání po těchto horách...

Zelené hory a údolí

Krajina hor ostře kontrastuje se suchým pobřežím i s ostatními ostrovy ve Středomoří. Pohoří Troodos totiž překvapí hustě porostlými úbočími stálezelenou vegetací jehličnatých stromů smrků a borovic i klasických listnáčů z prostředí kontinentální Evropy.

Oblé vrcholky nejvyšších partií hor místy strmě klesají do malebných zalesněných údolí, ve kterých se často na nemyslitelných místech objevují malé pitoreskní vesničky.

Nejvyšším vrcholem je s 1 952 metry hora Olympos.

Vesničky, kláštery a kostely

Po celém pohoří jsou jako korálky roztroušené malebné vesničky s typicky venkovskou architekturou. Některé z nich se pyšní dokonce zápisem na seznam UNESCO díky zachovalým mimořádně zajímavým venkovským kostelíkům ze 13. až 15. století, které dávají nahlédnout do historie tvrdého života v horách. Podívejte se detailněji na vybraná zajímavá místa v horách Troodos.

Ubytování

Ačkoliv Troodos možná nepatří mezi nejnavštěvovanější pohoří, turistická infrastruktura je zde poměrně dobře rozvinutá a nabídek ubytování opravdu mnoho. Většinou narazíte na skvěle hodnocené penziony či apartmány, ale v hlavních střediscích se můžete ubytovat i v klasických hotelech. Ceny se pohybují kolem 70 EUR.

Doprava

Určitě nejvhodnějším prostředkem je půjčené auto. Jedině tak se dostanete do všech míst bez závislosti na jízdních řádech, do menších vesnic přitom autobus zajíždí často jen 2x denně. Silničky jsou v horách Troodos klikaté a strmé, nicméně dobře udržované, značené a do všech obcí vedou běžné asfaltky.

Porovnat ceny autopůjčoven na Kypru

Do významných obcí se dá dostat i autobusovou dopravou:

  • Troodos: linka 64 (klikněte na sekci Rural Routes) do Limassolu (Lemesos), linka 408 přímo do Nikósie (jen sobota, neděle), linka 87 (pracovní dny) do Kakopetrie (návaznost na další spoje do Nikósie)
  • Kakopetria: linky 405407408 do Nikósie
  • Omodos: linka 40 (klikněte na sekci Rural Routes) do Limassolu (Lemesos)
  • Pano Platres: linka 64 (klikněte na sekci Rural Routes) do Limassolu (Lemesos)

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.