Kypr
Kypr

29 míst co vidět na Kypru

Nikósie

Nikosie

Nikósie, hlavní město Kypru - přesněji řečeno obou Kyprů - je největším a nejdůležitějším městem ostrova. Leží v centrální části Kypru a stejně jako celý ostrov je i Nikósie uprostřed rozdělená hraničí demilitarizovanou zónou na řeckou a tureckou část. Hranici lze překročit na dvou místech. I v češtině se občas setkáte s řeckým přepisem názvu města: "Lefkosia".

Památky a zajímavosti

Řecká část Nikósie je místo tepající životem a v jeho křivolakých uličkách historického centra se snadno ztratíte bloudíc mezi změtí staveb z dávných dob Benátské republiky, koloniálního období Britského impéria i živelného stavebního rozvoje 20. století. Mezi nejzachovalejší památky v Nikósii patří:

  • Benátské hradby –  celé historické centrum bylo obklopeno masivními hradbami tvořícími pravidelný dvanáctiúhelník. Vznikly v průběhu 16. století a dodnes se na místech "hrotů" dvanáctiúhelníku zachovaly části hradeb. Dobře je vedení hradeb vidět například na mapy.cz (šedivá tečková čára). 
  • Famagusta Gate – v minulosti hlavní vstup skrz hradby do centra města je zároveň jednou z nejzachovalejších památek na éru Benátské republiky (pochází z roku 1567). Famagusta Gate leží na východním okraji centra a v současnosti zde funguje informační centrum.
  • Ledra Street – Nezapomeňte na procházku po ulici Ledra Street, která má jedinečnou atmosféru. Až projdete celou ulici, dostanete se na hranici, přes níž se můžete dostat na tureckou část.
  • Katedrála sv. Jana – St. John's Cathedral je hlavním řeckokatolickým kostelem Nikósie. Pochází ze 14. století, ovšem kompletně přestavená byla v roce 1662. Kostel působí decentním dojmem a pokud půjdete okolo, na první pohled nezaujme ani svou velikostí. Nejzajímavější je bohatě zdobený interiér katedrály.
  • Pivo Microbrewery – Milovníci piva by rozhodně měli navštívit tuto neobyčejnou pivnici, která se nachází kousek od turecké hranice. Pivo se vaří přímo tady, proto o kvalitu a čerstvost nemusíte mít obavy. Majitelé pivnice studovali celý proces vaření v České republice, tudíž se s nimi domluvíte i česky. Pivo je bezkonkurenčně nejlepší v celé Nikósii. Více informací najdete na oficiálním webu.

Hraniční přechod Ledras

V Nikósii najdete dva hraniční přechody do neuznané Severokyperské turecké republiky a turecké části města. K jejich překročení vám jakožto občanům EU stačí platný občanský průkaz. Přímo v centru ve čtvrti zvané Ledras je hlavní pěší hraniční přechod. Leží na hlavní pěší zóně Ledras Street přesně na tomto místě a přechod hranice je zde bezproblémový oběma směry. Čekací doby v hlavních časech se pohybují maximálně do 30 minut.

Druhý hraniční přechod je pouze pro auta a nachází se na předměstí Nikósie (mapa). Překročit ho můžete například taxíkem.

Ubytování

Do Nikósie můžete vyrazit na jednodenní výlet od moře, avšak pokud chcete pořádně nasát zvláštní atmosféru rozděleného města, doporučujeme se zde aspoň na 1 noc ubytovat. Ceny ubytování jsou zde mírně nižší než na pobřeží a i v létě seženete dostatek nabídek do 1 500 Kč na noc pro 2.

Tip! Pokud do Nikósie nemíříte půjčeným autem, doporučujeme se ubytovat v turecké části města, kde je ubytování až o 20% levnější v mnohem lépe hodnocených hotelech.

Hotely a ubytování Nikósie - řecká část

Hotely a ubytování Nikósie - turecká část

Doprava

Vypravíte-li se do Nikósie půjčeným autem, nevyplatí se hledat parkovací místo zdarma na ulicích, které jsou většinou dost rušné a míst k parkování je na nich velmi málo. Doporučujeme využít jedno z placených parkovišť umístěných po obvodu historického centra, seznam poskytne oficiální městský web. Základní jednotkou při parkování jsou 2 hodiny, za které se platí okolo 2,50 EUR.

Centrální autobusové nádraží se nachází u hradeb starého města na Dionysiou Solomou Square (přesná poloha na mapě). Právě zde začínají a končí všechny meziměstské spoje z Nikósie.

Meziměstská autobusová doprava je jednoduchá na orientaci. Veřejné spoje zde provozuje jediná společnost Inter City Buses se svými zelenými autobusy. Z Nikósie jezdí na těchto trasách:

MHD v Nikósii obstarává společnost OSEL Nicosia, bohužel nemá svoji webovou stránku. Každopádně síť autobusů pokrývá celé město, nicméně historické centrum je tak malé, že autobus nejspíš vůbec nebudete potřebovat. Jízdenka pro jednu jízdu zakoupená u řidiče vyjde na 1,50 EUR, v čase 21:00-4:00 na 2,50 EUR. Je třeba platit přesnou částkou.

Využít zde můžete i celodenní jízdenku za 15 EUR platnou na všech meziměstských spojích na Kypru a všech MHD ve městech Larnaka, Nikósia, Paphos, Limassol a Famagusta.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele terkahlousek
terkahlousek
před 5 měs

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala. Potřebovala bych se dostat z Larnacy do Bafry na severním Kypru hromadnou dopravou. Říkala jsem si, že bych jela autobusem do Nikósie a tam bych ráda přešla hranice pro pěší. Ale někde jsem viděla, že se dá pobývat na severní straně pouze 3 dny při přechodu na těhle hranicích. Na dalších stránkách jsem to ale neviděla.  Mohli byste mi prosím poradit? Popřípadě i jiné cesty, jak se tam dostat? Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Tereza Hloušková

Michal Zhor
před 5 měs

V červnu jsem šel přechodem pro pěší tam i zpět. Tři dny mi přijdou extrém, to byla asi kachna nebo někomu vypadla nula. Dle MZV: "V severní okupované části Kypru můžou čeští občané pobývat jako turisté maximálně 30 dnů, neprokážou-li při vstupu na území tzv. SKTR jiné důvody k delšímu pobytu".