Zpět na seznam míst co vidět na Madeiře
Levada 25 fontes

Levada das 25 Fontes

Tato leváda se řadí k nejzajímavějším a nejhezčím na Madeiře a také k nejvíce frekventovaným. Vede v oblíbené oblasti Rabaçal k tzv. 25 pramenům (25 Fontes) - jezírku uprostřed zelených lesů, do nějž padá na 25 malých vodopádů.

Leváda začíná u hájenky, dnes turistické chaty s občerstvením Rabaçal Nature Spot Café. Nejprve musíte sestoupit po schodech k samotné levádě, podél které budete víceméně po vrstevnici pokračovat hustým vavřínovým lesem a vřesovcovými porosty s všude visícími pruhy lišejníků. Prastaré stromy sklánějící se nad levádu místy vytvářejí hotové přírodní zelené tunely, aby se po pár metrech na chvilku rozestoupily a nabídly úchvatné výhledy zelená strmá údolí.

Cestička vedoucí podél zavlažovacího kanálu je místy velmi úzká, avšak ve všech místech, kde je to třeba, je vybudované zábradlí. V zimě a na jaře často voda z levády přetéká až na cestu, buďte připravení, že si namočíte boty. Poslední krátký úsek k samotným vodopádům budete překonávat přes velké kameny.

  • Převýšení: při cestě tam cca 236 metrů stoupání, 272 metrů klesání
  • Vzdálenost: 2,3 km jedním směrem – lze zkrátit o cca 800 metrů přes levádu do Risco
  • Čas: cca 1,5 hodiny tam + 1,5 hodiny zpět
  • Náročnost: střední, posledních cca 200 metrů je obtížnějších
  • Mapa trasy

K cestě je nutné započítat také úsek od parkoviště k samotnému začátku trasy, který vede po asfaltové silničce. Měří 2 km jedním směrem a převýšení činí 300 metrů. Lez však využít kyvadlový mikrobus za 3 EUR jednosměrně, resp. 5 EUR zpáteční, který jezdí cca 2x za hodinu.

  • Naviguj: 32.7665, -17.1262

Další místa na Madeiře

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu