Funchal

29 míst co vidět na Madeiře

Porto Moniz

Příroda

Porto Moniz lázně

Malé upravené lázeňské městečko Porto Moniz na samém severozápadním cípu Madeiry láká nejen na svoji atraktivní polohu s nádhernými výhledy na strmé svahy hor. Hlavní atrakcí v Porto Moniz jsou lázeňská koupaliště s mořskou vodou vybudovaná na rozeklaném pobřeží mezi přírodními lávovými bazény. Přímo v Porto Moniz najdete přírodní bazény na dvou místech.

Přírodní bazény

Prvním z nich je upravené koupaliště u hotelu Aqua Natura Madeira. Bazén má hloubku jak pro nejmenší děti, tak u více než 2 metry pro plavce. Rozměry koupaliště jsou zhruba 80 x 20 metrů a vstup do nich je upraven betonovými schodišti. Areál je otevřen celoročně i pro veřejnost v časech 9:00–17:00, v létě do 19:00. Vstup stojí 1,50 EUR. K dispozici je také zázemí v podobě převlékáren a sprch.

Ještě hezčí je areál skutečně přírodních bazénků u restaurace Chacalote, kde je koupání možné přímo mezi lávovými kameny. Jsou zde jen vybetonované zídky proti větším vlnám a chodníčky pro snadný přístup do vody. Vstup vede sice přes restauraci, ale je zdarma.

Voda je celoročně poměrně studená a její teplota se nehledě na roční období pohybuje mezi 18 a 21 °C. 

Mezi oběma bazénky vede hezká přímořská promenáda s množstvím restaurací a barů.

Ubytování

Porto Moniz je největším městem na severozápadě Madeiry a může posloužit jako dobrý výchozí bod pro výlety do okolí. Ubytování je zde sice o trochu dražší než ve Funchalu, stále ale na poměry západní Evropy dost levné. Průměrně za noc zaplatíte kolem 1 200 Kč v hlavní sezoně.

Doprava

Porto Moniz leží asi 50 km od Funchalu a nejrychlejší cesta autem sem vede skrz tunel prostředkem Madeiry. Za parkování se platí na místech označených modrou čárou (0,80 EUR za hodinu, 4 EUR za 5 hodin). Všechna místa označená bílými čarami jsou bezplatná.

Autobusovou dopravu v této části Madeiry zajišťuje společnost Rodoeste. Do Funchalu jedou 2-3 spoje denně rychlou cestou tunelem přes Sao Vicente (cca 2 hodiny a 10 minut) a 2-3 spoje denně pomalou 3,5hodinovu cestou po pobřeží přes města Calheta a Ponta do Sol. Jízdenky koupíte u řidiče a do Funchalu vyjdou na 6 EUR.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.