Co tady objevíš?

Hlavní město Arizony vám učaruje už svou existencí nedaleko Sonorské pouště a spoustou vysokých saguaro kaktusů. Nedaleko hlavního letiště Sky Harbor se nachází Papago park, kde můžete navštívit Pouštní botanickou zahradu, zoo nebo si udělat menší výšlap na Hole in the Rock, což je formace menších červených skal v parku. Pro milovníky turistiky se ve Phoenixu a jeho blízkém okolí nachází pár kopců, na něž stojí za to vyšlápnout a vidět tak město z ptačí perspektivy. Za nočním životem se vydejte do čtvrti Scottsdale a na nákupy do jednoho z mnoha outletů.

Průvodce pro tebe napsal Hanka Šefránková
Připrav se na
2-3 dny
Optimální čas, který se dá ve Phoenixu strávit. Treky v parcích si žádají o pár dní víc.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
Březen, duben, říjen jsou nejlepší měsíce k návštěvě. Hezky je ale celý rok.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Zpáteční letenky z Prahy či Vídně do Phoenixu se pohybují okolo této sumy
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Piestewa Peak

Třetí nejvyšší kopec ve Phoenixu známý také pod názvem Squaw Peak vás na svém vrcholku ocení neskutečně krásným výhledem na pravidelnou síť ulic, komerční centrum s mrakodrapy, golfová hřiště a Camelback (nejvyšší kopec ve Phoenixu). Teprve tady si uvědomíte, jak je město rozlehlé a jak se dále rozšiřuje do kamenité pouště. Užijte si tady západ či východ slunce nebo přibalte čelovku a pokochejte se nasvíceným městem, trek je otevřen do 23:00. Během 2 km, které vás dostanou na vrchol, vás čeká převýšení 368 m. Téměř celá trasa tak vede do kopce s minimem stinných míst a žádným zdrojem vody. Trek je dobře značený a hojně navštěvovaný jak místními, tak turisty.

Zavřít boční panel

Camelback

Dalším skvělým místem, odkud můžete vidět Phoenix z ptačí perspektivy, je Camelback, nejvyšší kopec Phoenixu, který svým tvarem připomíná hrb a hlavu klečícího velblouda. Na horu vedou dvě náročné trasy (Cholla Trail je o něco málo delší, Echo Canyon Trail příkřejší), nicméně vždy počítejte s cca 2,5 km trasou a převýšením okolo 400 metrů, více informací si přečtete na webu climbcamelback.com.

Zavřít boční panel

Flatiron

„Žehlička“ se nachází necelých 40 km od Phoenixu, v oblasti státního parku Lost Dutchman. Vstup do parku stojí 7 dolarů za auto (v němž jsou 1–4 lidé) nebo 3 dolary za jednotlivce. Treků je v tomto státním parku více, nicméně na Flatiron vede Siphon Draw Trail. Zpočátku se jde téměř po rovině pouštní krajinou, následně trek začne stoupat ve skalním kotli, ale nakonec musíte použít všechny čtyři, abyste se vyšplhali nahoru. Přestože vysněný cíl vidíte už od skalního kotle, trasa se často ztrácí mezi kameny a keři.

Nejlepším obdobím na výšlap je březen, duben nebo říjen. V květnu už bývají teploty přes 38 °C (100 °F), to pak odpočíváte v každém stínu a výslednou rovinku běžíte, poléváte se vodou a nemůžete se dočkat klimatizace v autě. V deštivém období se stane challenge projít přes skalnatý kotel. Na vrcholu si dávejte pozor na drzé čipmanky, kteří se okamžitě seběhnou, když vybalíte svou zaslouženou svačinu.

Informace o turistických cestách se dozvíte na webu azstateparks.com/lost-dutchman.

Zavřít boční panel

Apache Trail

Původně stezka, kterou si vybudovali Apačové, když se přesouvali z letních plání na zimu do hor, je dnes skvělou vyhlídkovou jízdou autem s pohonem na všechny čtyři. Stezka vede od Apache Junction, který se nachází nedaleko státního parku Lost Dutchman, k Roosveltovu jezeru. Přestože stezka čítá jen něco přes 60 km, 2 hodiny vám určitě stačit nebudou. Užijete si dechberoucí výhledy, ale budete se muset prokousat nezpevněnou cestou s ostrými zatáčkami lemovanými příkrými skalními převisy. U všech tří jezer (Canyon Lake, Apache Lake a Theodore Roosevelt Lake) jsou zřízeny campy.

Silnice je označená číslem 88 a začíná na předměstí Phoenixu ve městě Apache Junction.

Zavřít boční panel

Goldfield

Pokud máte chuť nasát alespoň z části autentickou atmosféru Divokého západu, tak určitě nevynechejte Goldfield. Historie města je spojena s objevem zlaté žíly, který do něj na konci 19. století přilákal okolo 1.500 lidí. Život města však skončil stejně rychle, jako začal, ale už po 5 letech bylo nakonec opuštěno. V 80. letech 20. století opuštěné pozemky města koupil nadšenec Divokého západu a pomalu zde začal budovat skanzen. Dnes se tak můžete procházet městem s autentickými budovami, podívat se s průvodcem do dolu nebo navštívit místní muzeum. I kdyby vás Divoký západ moc nezaujal, zastavte se tady po cestě z Flatironu nebo Apache trail na výbornou zmrzlinu.

Více najdete na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Pouštní botanická zahrada

Tohle je zážitek! Tolik různých kaktusů na jednom místě nikde jinde neuvidíte. Na 57 hektarech se rozprostírá 5 naučných stezek a každá je jiná. Světle modrá vás provede okolo divokých květin pouště a pomocí jednoduchých tabulí odhalí zajímavosti ze života motýlů, včel a ledňáčků.

Fialová trasa ukazuje, jak pěstovat zeleninu a bylinky, oranžová představuje flóru blízké Sonorské pouště a červená je pouštní trasa zahrnující dvě galerie pod širým nebem s kaktusy a sukulenty.

Poslední trasou je trasa zelená o životě lidí v poušti. Asi byste jen těžko hádali, kolik se toho dá v poušti k obživě najít a že lidé jsou schopni i různé plodiny v této nehostinné krajině pěstovat. Cena vstupenky činí 25 dolarů, ale každé druhé úterý v měsíci vás do zahrady pustí zadarmo. Více se dočtete na oficiálním webu zahrady.

Zavřít boční panel

Phoenix Zoo

Zoo se stejně jako pouštní botanická zahrada nachází v Papago parku. Zoo je rozdělena na čtyři hlavní části, které se velmi nenápadně prolínají. První část reprezentují zvířata Arizony, druhá je věnována Africe, třetí tropům a čtvrtá část je naučnou stezkou pro děti, kde se setkávají s hospodářskými zvířaty. V zoo se můžete projet na velbloudovi, pohladit si a nakrmit trnuchy nebo se zajít podívat na farmu. Informace o cenách a otevírací době na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Papago Park

Skvělým místem na piknik je bezpochyby Papago park, kde můžete lenošit v okolí vodních ploch. Až vás lenošení přestane bavit, můžete objevovat park pěšky nebo na kole. Většina treků vede po rovince, nicméně se nebojte vyšlápnout na Hole in the Rock, menší formace červených skal. Nejznámější atrakce parku je bezpochyby Pouštní botanická zahrada a zoo, ale součástí parku je také střelnice na lukostřelbu, golfové hřiště a hasičské muzeum.

Zavřít boční panel

Heard Museum

Pokud se chcete dozvědět víc o životě indiánů, tak Heard muzeum je to správnou adresou. Součástí muzea je také výstava tradičního a současného umění jak indiánů, tak umělců inspirovaných indiánskou kulturou. V březnu každoročně muzeum pořádá indiánský veletrh, kde svá díla představuje více než 600 umělců. Vstupné do muzea činí 18 dolarů, první pátek v měsíci (krom března) od 18:00 do 22:00 je vstup zdarma.

Zavřít boční panel

Muzeum hudebních nástrojů

Ve Phoenixu se nachází i největší muzeum hudebních nástrojů na světě, které bylo založeno teprve v roce 2010. Vystavené exponáty, jichž čítá přes 6.800 kusů, reprezentují téměř 200 zemí. Návštěvnici muzea obdrží audioprůvodce se sluchátky, pomocí něhož mohou poslouchat představení umělců hrajících na tradiční nástroje daných zemí a zvuky, které nástroje vyluzují. Součástí muzea je i Experience gallery, kde si lidé mohou zkusit na nástroje zahrát, nebo Artist Gallery, v níž jsou vystaveny nástroje, na které hrál John Lennon, Elvis Presley nebo Carlos Santana. Vstupné činí 20 dolarů, více viz oficiální web.

Zavřít boční panel

Zábavní centrum Carousel Arcade

Při východním okraji města najdete velké zábavní centrum Carousel Arcade obsahující nejrůznější atrakce a místa pro zábavu. Mezi největší lákadla patří:

  • Butterfly Wonderland: Setkáte se tady s motýly a stane se to pro vás nezapomenutelným zážitkem. V obrovském skleníku plném stromů, květin a dalších rostlin, které byly vybírány s ohledem na tyhle létající krasavce, si budete opravdu přidat jako v říši divů.
  • Dolphinaris ArizonaSnili jste někdy o tom, že se setkáte s delfínem tváří v tvář, pohladíte si ho nebo s ním budete dokonce plavat? Přestože je Phoenix obklopen pouští, setkání s delfíny můžete zažít i tady.
  • OdySea AquariumJasně, můžete chodit tunely a obdivovat žraloky, sasanky a jiné živočichy, kteří se vám budou prohánět nad hlavou, ale tohle akvárium nabízí ještě mnohem víc. Pokud se nebojíte, tak si můžete třeba sáhnout na trnuchy nebo jesetery nebo se dokonce projít po dně akvária!
Zavřít boční panel

Arizona Science Center

Tohle centrum je určené pro malé i velké zvědavce. V části věnované lidskému tělu můžete například projít skrz „pracující“ žaludek a slyšet zvuky, které ve skutečnosti vydává trávicí systém, nebo vidět představení demonstrující operace. Na jiném místě se zase můžete projet na kole, které je připevněno k železnému lanu, které je napnuté téměř 5 metrů nad podlahou. Součástí centra je také planetárium. Otevřeno je denně od 9:00 do 15:00 a za vstupenku zaplatíte 18 dolarů. Více napoví oficiální web.

Zavřít boční panel

Wet N Wild Phoenix

Největší aquapark v Arizoně se nachází na severním okraji Phoenixu. Typická atrakce, jako je líná řeka, byla přebudována na více adrenalinovou verzi, kde se setkáte s vlnami, překlápějícími se vědry vody, vodopády a sekcemi rychle tekoucí vody. Na tobogánu Tornádo vás katapultují z téměř 12 metrů přes tunel až k trychtýři. A tobogán s názvem Maximum Velocity je jediným svého druhu na světě! Otevírací doba se liší dle měsíců, vždy je třeba se podívat na webové stránky aquaparku. Za vstupné o víkendu zaplatíte 44 dolarů, v ostatních dnech 41 dolarů. Zakoupení vstupenky online vám pár dolarů ušetří.

Zavřít boční panel

Arcosanti

Město budoucnosti, architektonický experiment nebo čiré bláznovství? Názor si musí udělat každý sám. Bezesporu by však nikdo nečekal, že takové místo najde uprostřed Sonorské pouště jen hodinu autem na sever od Phoenixu. 

Za projektem stojí italský architekt Paolo Soreli, jehož cílem bylo vybudovat město, které by bylo co nejvíce v souznění s přírodou. Ve městě dnes žije asi 80 obyvatel, kteří dále pokračují v jeho budování, jsou zaměstnáni Soreliho neziskovou organizací. Pro návštěvníky je Arcosanti přístupné každý den od 9:00 do 17:00 a v rámci návštěvy se můžete vydat i na hodinovou prohlídku s průvodcem, cena činí 15 dolarů, viz arcosanti.org.

Zavřít boční panel

Sedona

Tak tohle je zážitek! Sedona je místem, o němž se u nás moc neví, a možná právě proto vás okouzlí ještě víc. Jedná se o oblast posetou červenými skalními útvary a příkrými kaňony.

Pro svou neopakovatelnou atmosféru se Sedona stala i místem mnoha spiritualistů, hledačů energie a umělců. Sedona se nachází pouhé dvě hodiny jízdy autem na sever od Phoenixu. V informačním centru si lze zakoupit jednodenní vstup, který platí pro většinu parkovišť, odkud se vychází na treky. Treků a vyhlídkových míst je neuvěřitelné množství a věřte, že jednodenní výlet bude příliš krátký!

Nejznámějším trekem je Devil´s Bridge, který by měl vidět snad každý, kdo je v Sedoně poprvé. Krásným a nenáročným trekem je například Little Horse, který má délku necelých 5 kilometrů. Během jednoho dne se dá stihnout treků více i spolu s několika vyhlídkami, jako jsou například Sedona Airport Vortex nebo The Sedona Airport Overlook. Problém může být s parkováním, především o víkendech.

Počasí a sezóny ve Phoenixu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Phoenix
Teploty během roku

19 °C

21 °C

24 °C

29 °C

35 °C

40 °C

41 °C

40 °C

37 °C

31 °C

24 °C

18 °C

Počasí

Chladnějšími měsíci jsou listopad až únor, kdy se teplota pohybuje mezi 10–20 °C. Příjemné teploty panují poté v březnu, dubnu a říjnu, kdy je ve Phoenixu okolo 25 °C. Od května do září teploměr ukazuje i přes 40 °C. Celkově panuje ve Phoenixu nízká vlhkost vzduchu a od března do června také minimum srážek (často se v okolí města setkáte s ukazateli indikujícími vysoké riziko požáru). Od července do konce září se mohou ve Phoenixu vyskytovat přívalové deště, záplavy, monzuny a pouštní bouře.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší měsíce pro návštěvu města a jeho blízkého okolí představují březen a duben, dále pak říjen. V těchto měsících se dají organizovat výšlapy do kopců, od května do září už je na tuto aktivitu příliš horko, okolo 40 °C. Od ledna do března jsou ceny hotelů až několika násobně vyšší oproti jiným měsícům, neboť příjemné klima sem láká Američany (hlavně americké důchodce) z jiných států, kde panují teploty pod nulou a leží závěje sněhu.

Skvělé akce do Phoenixu

ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Avatar uživatele Hanka Šefránková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu