Co tady objevíš?

Hlavní město Uralu sídlí v silně průmyslové oblasti, je však překvapivě pohledné a nabízí toho hodně zejména milovníkům historie, architektury a dobré hudby. V Jekatěrinburgu byla popravena carská rodina, bývalý ruský prezident Boris Jelcin zde začínal svou politickou kariéru a českoslovenští legionáři zde v období ruské občanské války bojovali proti bolševikům. Zároveň se zde nachází řada zajímavých architektonických památek, zejména ve stylu konstruktivismu. Jekatěrinburg je také centrem ruské rockové hudby a kolébkou žánru zvaného „ural rock“.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.andrs
Připrav se na
1–2 dny
Tolik stačí běžnému návštěvníkovi vyhradit si času na Jekatěrinburg.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Léto
Slunné měsíce jsou nejpříjemnějším obdobím k návštěvě tohoto města.
Více o počasí
Letenky od
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Chrám Všech svatých na krvi

V roce 1918 bolševici popravili carskou rodinu v Jekatěrinburgu ve sklepě domu inženýra Ipatěva. V roce 2003 byl na místě, kde kdysi stál tento dům, otevřen honosný pravoslavný chrám, v jehož útrobách je možná najít expozici o carské rodině.

Zavřít boční panel

Centrum Borise Jelcina

Kulturní centrum pojmenované po bývalém ruském prezidentovi a rodákovi ze Sverdlovské oblasti Borisovi Jelcinovi.

Součástí centra je velice moderní muzeum Boris Jelcina, které zpracovává ruskou historii od pádu Sovětského svazu do konce působení Jelcina v prezidentském úřadu. Muzeum je rozděleno do 7 místností, které zpracovávají klíčová témata Jelcinovy éry. Součástí centra je také umělecká galerie, mimoto se zde často konají různé kulturní akce.

Vzdělávací centrum Newton Park sídlí v Jelcinově centru a je podobné například liberecké iQLandii. Můžete si zde na vlastní kůži vyzkoušet různé fyzikální zákony, což se líbí zejména dětem. K dispozici je i průvodce v ruštině.

Zavřít boční panel

Mrakodrap Vysockij

V nejvyšší jekatěrinburské budově (188 metrů) se nachází muzeum písničkáře Vladimira Vysockého, hotel, restaurace a také vyhlídková plošina, z níž je vidět do širokého okolí. 

Zavřít boční panel

Historický park

Park na břehu řeky Iseť, který je vhodný k procházkám nebo k posezení, v létě za dobrého počasí je tato část města plná lidí.

Zavřít boční panel

Dům Sevasťanova

Honosný dům v novogotickém stylu, který si nechal v polovině 19. století postavit vysoký státní úředník Sevasťanov. Dnes se uvnitř konají oficiální státní akce.

Zavřít boční panel

Obří klávesnice

V Jekatěrinburgu se také nachází počítačová klávesnice – z kamene a v nadživotní velikosti. Zejména pro ajťáky je návštěva povinností.

Zavřít boční panel

Památník Beatles

Památník tvoří silueta slavné kapely, která je opřena o cihlovou zeď. Beatles sice nikdy v Jekatěrinburgu nekoncertovali, ale jejich hudba byla klíčovou inspirací pro místní umělce. Kromě památníků je toho důkazem také The Beatles Fest, který se koná každý rok v květnu.

Zavřít boční panel

Městečko čekistů

Komplex obytných domů ve stylu konstruktivismu, který byl postaven v 30. letech 20. století pro zaměstnance NKVD (předchůdce KGB) a jejich rodiny. Městečko je opředeno mnoha tajemstvími – například se říká, že se pod ním nachází podzemní komplex, který má až 12 pater. Mimochodem, po městečku se jmenuje i jedna jekatěrinburská kapela.

Zavřít boční panel

Památník československý legionářům

Na Michajlovském hřbitově se nachází památník československým legionářům, kteří zde bojovali proti bolševikům během ruské občanské války.

Počasí a sezóny v Jekatěrinburgu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jekatěrinburg
Teploty během roku

-12 °C

-11 °C

-3 °C

4 °C

11 °C

17 °C

19 °C

16 °C

10 °C

3 °C

-6 °C

-11 °C

Počasí

Teploty se v zimních měsících pohybují od 0 do -20 °C. V létě potom kolem 20 °C. Srážky jsou srovnatelné s podmínkami ve střední Evropě.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k nepříjemně nízkým teplotám v zimě je lepší vyrazit v létě. V tomto ročním období se zde však vyskytuje nejvíce turistů a zaplatíte také nejvyšší ceny.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu