Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Glymur

Vodopád

Glymur

Vodopád Glymur patří k nejoblíbenějším krátkým vyjížďkám z Reykjavíku a se svými 198 metry byl nejvyšším na Islandu. V roce 2011 ho však předstihl Morsárfoss s 240 metry, který vytvořil tající ledovec v rezervaci Skaftafell, je však velmi obtížně přístupný.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Glymur vytéká z bažinatého jezera Hvalvatn a padá do hluboké a velmi úzké rokliny, odkud divokou řekou Botnsá odtéká do fjordu Botnsvogur.

Jak se tam dostat?

Vodopád je a zároveň není snadno dostupný. Leží na islandské poměry velmi blízko hlavnímu městu Reykjavíku (jen cca 60 km). Vypravíte se nejprve po silnici číslo 1 na sever, abyste odbočili vpravo na silnici 47 (směr Hvalfjördur), po které budete pokračovat až do fjordu Botnsvogur, kde odbočíte opět vpravo na úzkou asfaltovou silničku. Ta se po pár metrech promění na štěrkovou, po níž po 3 km dojedete na parkoviště.

Od parkoviště vás pak čeká zhruba 50minutový trek dost prudce do kopce, protože překonáte přes 230 výškových metrů na vzdálenosti 5,5 km (jedním směrem). Můžete si však být jistí, že námaha se stonásobně vyplatí díky neuvěřitelným výhledům do chřtánu hlubokého úzkého kaňonu a odměnou vám bude samotný vodopád Glymur na úplném konci trasy.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.