Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Hraunfossar

Vodopád

Hraunfossar

Na západním Islandu vytvořil 2. největší ledovec a zároveň sopka Langjökull vytvořil rozsáhlá lávová pole, turistům známé je však hlavně jedno z nich nacházející se na dobře dostupné západní straně ledovce.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Lávové vodopády

Skála ve spojení s lávovým polem je zde velmi pórovitá, částečně díky vzrostlé vegetaci, částečně díky specifickým geologickým podmínkám. Propustné lávové pole tak umožňuje podzemní vodě unikat na povrch, čímž vytváří až 300 metrů dlouhou kaskádu mnoha malých vodopádků, které se proplétají mezi trsy keřů a zaschlé lávy a vlévají se do říčky Hvítá.

Protože se vodopády Hraunfossar vlévají do řeky kolmo po celé délce břehu, je na ně ideální výhled z protější strany, kde je vybudovaná asi 1,5 km dlouhá turistická stezka s množstvím vyhlídkových plošin.

Jak se tam dostat?

Hraunfossar jsou dobře přístupné jakýmkoliv typem auta a nacházejí se relativně nedaleko od Reykjavíku – jen asi 126 km (viz mapa trasy).

Pojedete na sever po silnici číslo 1 až k odbočce vpravo na silnici č. 50, po níž jeďte až k odbočce na místní silnici č. 518. Ve skutečnosti však na této křižovatce pojedete rovně, protože silnice 50 se stáčí vlevo. Odtud už budete jen následovat cedule na Hraunfossar.

Ubytování

Oblast kolem Hraunfossar může být vhodným místem pro přenocování při cestě na Západní fjordy. Nedaleko od vodopádů se můžete ubytovat v poměrně levných penzionech kolem 3 000 Kč za noc, například ve skvěle hodnoceném Guesthouse Steindórsstadir.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.