Zpět na seznam míst co vidět na Islandu
Hveravellir

Hveravellir

Geotermální oblast Hveravellir patří k nejodlehlejším turistickým místům a leží na jediné silnici vedoucí napříč centrálním Islandem. Už od nepaměti sloužily prameny Hveravellir jako odpočinková zastávka při dlouhém putování ze severu Islandu na jih a nejinak je tomu i dnes.

Termální jezírka

Po té, co několik hodin budete projíždět drsnou islandskou kopcovitou krajinou, se před vámi otevřou klidné a široké planiny připomínají spíš krajinu na Měsíci či Marsu. Uprostřed nich se nachází oblast bublajících fumarol a horkých pramenů Hveravellir, v některých se přitom můžete bez obav koupat. Teplota termální vody se zde pohybuje mezi 35 a 42 °C, důsledně však dbejte pokynů na cedulích. Některé prameny mají teplotu i přes 60 °C a koupání v nich by bylo životu nebezpečné.

Geotermální oblast se rozprostírá kolem Hveravellir Lodge, malého hotelu s kempem a kavárnou.

Jezírka jsou pro veřejnost otevřena denně v časech 7:00–22:00 a poplatek za vstup činí pouhých 600 ISK.

Turistické stezky

Kromě koupání můžete vyrazit i ne tři značené treky, které vás dokonale provedou skrz na první pohled monotónní, avšak velmi exoticky vypadající krajinu holých plání, potůčku, dýmajících jezírek a zasněžených hor v pozadí.

Stezky měří od 3 km do 20 km a jejich detailní popis najdete na webu hveravellir.is/hiking-trails.

Ubytování

Hveravellir je ideální místo pro přenocování při cestě napříč Islandem. Ubytovat se můžete v pohodlných pokojích s vlastní koupelnou od 30 000 ISK za noc, ale i v přilehlém kempu za 2 000 ISK na osobu. Rezervace lze provádět pouze přes web hotelu hveravellir.is.

Jak se sem dostat?

Hveravellir leží poblíž známé silnice F35 zvané Kjölur Route. Písmenko "F" napovídá, že se jedná o nezpevněnou šotolinovou horskou silnici vyžadující auta s náhonem 4x4, otevřená je obvykle jen mezi červnem a zářím, nicméně Hveravellir je otevřený celoročně, vyžaduje však už opravdu speciální terénní džípy. 

Vzdálenost z Reykjavíku činí 206 km (mapa trasy) a je ideální návštěvu této oblasti spojit se zastávkou v horách Kerlingarfjöll.

  • Naviguj: 64.8662, -19.5538

Další místa na Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu