Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Modrá laguna

Horký pramen

Modrá laguna

Modrá laguna, Blue Lagoon, patří mezi nejnavštěvovanější místa Islandu. Jedná se o venkovní geotermální lázně s nádherně teplou léčivou vodou, které lákají cestovatele ke chvilce odpočinku během poznávání ostrova.

Porovnat ceny letenek na Island

Příroda nebo elektrárna?

I když se může zdát, že je Modrá laguna přírodní úkaz, vůbec tomu tak není. Ve skutečnosti zdejší voda pochází z přebytečné vody z blízké geotermální elektrárny Svartsengi. To nic nemění na faktu, že okolní krajina je nádherná a samotná elektrárna je z laguny prakticky neviditelná skrytá za malým kopcem.

Voda v uměle vytvořené laguně je však čistě přírodní, protože pochází z hlubinného vrtu až 2 000 metrů pod povrchem. Před vypuštěním do lázeňské laguny však nejprve roztočí turbínu elektrárny a projde ještě tepelným výměníkem zajišťujícím vytápění pro blízké obce.

Léčivá i hřejivá voda

Voda v laguně má celoroční konstantní teplotu 38 až 39 °C, takže vás příjemně zahřeje za jakéhokoliv počasí. Už na první pohled zaujme její mléčně tyrkysové zbarvení, které má kromě bohaté přítomnosti oxidu křemičitého také na svědomí léčivé bahno, jež se nachází na dně laguny.

Minerální voda má léčivé účinky zejména na kožní choroby.

Parní lázně, vířivky i restaurace

V přilehlém lázeňském objektu pak si pak můžete užít několika bazénku s vířivkami, parních lázní nebo saun. K dispozici je i větší množství restaurací, samozřejmostí jsou toalety, šatní skříňky a sprchy, které jsou povinné před vstupem do laguny.

V místním areálu tak bez obav vydržíte klidně celý den.

Hledat ubytování na Islandu

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je každý den v roce. Během léta od 8:00 do 20:00, v zimě jen v časech 9:00–19:00.

Vstupné je poměrně drahé a vždy se vyplatí rezervovat předem online na oficiálním webu bluelagoon.com. Ceny se liší dle konkrétního času, na který si rezervujete vstup, v laguně pak můžete pobývat až do jejího zavření v daný kalendářní den. To znamená, že pokud si zaplatíte vstup v 8:00, bude vám platit po celých následujících 12 hodin.

Máte na výběr dvě možnosti vstupného:

  • Comfort od 64 USD – zahrnuje vstup do celé laguny, 1 drink na baru zdarma, čistý ručník, bahenní zábal a šatní skřínky.
  • Premium od 81 USD – navíc máte 2 bahenní lázně, plavky (nemáte-li vlastní) a 1 skleničku vína v případě, že si zajdete na jídlo do Lava restaruant.

Jak se sem dostat?

Modrá laguna je hojně navštěvovaná i díky své skvělé a dobře dostupné poloze. Leží totiž mezi Reykjavíkem (50 km) a letištěm Keflavík KEF (22 km). Z hlavní silnice spojující hlavní město s letištěm musíte odbočit na silnici číslo 41, odbočka je perfektně značená.

U Modré laguny je k dispozici obrovské parkoviště zdarma.

K Blue Lagoon se dostanete i autobusem, který využijete například v případě dlouhých přestupů na letišti Keflavík při cestě do USA a nebude se vám chtít půjčovat auto. Dopravu z letiště i Reykjavíku přímo k Modré laguně zajišťuje pouze autobusová společnost Airport Direct a počítejte s velmi vysokou cenou jízdenky:

  • Zpáteční z letiště: 6 990 ISK
  • Zpáteční z Reykjavíku: 6 990 ISK
  • Jednosměrná z letiště do Reykjavíku s libovolně dlouhou zastávkou u Modré laguny: 9 980 ISK

Autobusy z letiště však jezdí jen 2x denně. Více informací včetně jízdního řádu a možnosti online koupit jízdenku najdete na webu airportdirect.is.

Zvažte však, zda se nevyplatí, byť jen na jeden jediný den, půjčení auta, které ve finále vyjde levněji než transfer autobusem.

Ubytování

Plánujete-li v lázních Modrá laguna strávit více než jeden den, máte přímo v areálu možnosti hned několika ubytování. Nejluxusnější ubytování nabízí hotel přímo v lázeňském objektu The Retreat at Blue Lagoon, v jehož ceně je zahrnutý vstup i bohaté lázeňské procedury. Počítejte však s cenami okolo 30 000 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji.

Výrazně levnější ubytování najdete 20 km od laguny poblíž letiště, kde nelevnější začínají na 2 300 Kč, což je na Island parádní cena. Dobře hodnocené ubytování v této kategorii představuje například Hotel Tjarna Keflavik Airport.

Ještě blíže Modré laguně je pak asi 5 km vzdálená vesnice Grindavík, kde rovněž seženete ubytování už od 2 200 Kč třeba v rodinném Anita's Guest House.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.