Průvodce městem

Živelný Medellín

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Mnoho z vás jistě neslyší název Medellín poprvé. Ano, v oblíbeném seriálu Narcos zazní více než často, vězte ale, že doby přelomu 80. a 90. let jsou dávno pryč a z kdysi nejnebezpečnějšího města světa, kdy v ulicích zuřila drogová válka mezi Pablo Esobarem a jeho protivníky, se stalo naopak jedno z nejbezpečnějších velkoměst v Latinské Americe.

Medellín (čti Medejín) je živou ukázkou toho, jak promyšlené kroky místní samosprávy, masivní investice do infrastruktury a bezpečnosti pomalu, ale jistě vedou k proměně města v přímém přenosu. Dnešní Medellín je sice živelný, trochu divoký, ale především díky svému hornatému okolí je také velmi atraktivním místem k návštěvě. Vyjeďte lanovkami vysoko nad město, užívejte výhledy na nekonečnou městskou džungli nebo si dopřejte treky v blízkém národním parku. Večer si sedněte do jedné z mnoha místních restaurací, skvěle se najíte a popovídáte si s místními.

Medellín je přátelský, autentický a upřímný. Nehraje si na nejlepší město světa, ale zároveň vás pohltí svou atmosférou.

Bezpečnost

Medellín má (i díky seriálu Narcos) děsivou pověst, v dnešní době ale zcela překonanou. Jistě, musíte dodržovat jiná pravidla než v Praze, ale dá se říct, že většina oblastí je pro turistu bezpečná. Snažte se splynout s davem, nikdy nemějte na krku foťák a noste ideálně brašnu přes rameno, která se hůř nepozorovaně vykrádá oproti batohu. Lze říct, že krádež je největší a jediné reálné nebezpečí pro turistu, dle statistik nejvíce v centru města, v poslední době ale dochází k opravdu masivním investicím do bezpečnosti a policistu uvidíte doslova na každém rohu.

Pokud k přepadení dojde, především na místě s menší koncentrací lidí, nebraňte se. Originál pasu, kreditní karty a větší obnosy peněz nechte na hotelu, stejně vám při toulkách městem k ničemu nebudou.

Mimo centrum se obecně dá říci, že se bez přehnaných obav, byť s důkladným a neustálým skenováním svého okolí, můžete vypravit tam, kam jede metro, tramvaj nebo lanovka, případně do rezidenčních čtvrtí (typicky panelákové oblasti, které tu jsou určeny spíše pro střední a vyšší třídu).

Čtvrti, kam určitě nechoďte: San Javier (s výjimkou stanice metra a lanovky), 12 de Octubre, Santa Cruz a Manrique.

V noci je nebezpečno i v centru, do okrajových částí se nepouštějte za tmy ani náhodou a do hotelu jeďte vždy taxíkem i na krátkou vzdálenost! Jedinou výjimkou je snad rezidenční čtvrť El Poblado.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2 dny
Doba na poznání samotného města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Rovníkové počasí je teplé a vlhké pořád. Nejméně prší v lednu a únoru.
Více o počasí
Letenky od
15 500 Kč
Normální cena letenky z Vídně, z Prahy výrazně dráž.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Plaza Botero

Náměstí Botero je srdcem Medellínu jak geografickým, tak kulturním a společenským. Hned na první pohled upoutá 23 velkých bronzových soch umělce Fernanda Botera, po němž je ostatně náměstí pojmenováno. Více nejen o sochách a Fernandu Boterovi se dozvíte v přilehlém Muzeu Antioquie, jež je otevřeno denně od 10 do 17:30, vstup činí 18.000 pesos.

Další dominantou náměstí je pak Palác kultury Rafaela Uribeho postavený ve velice zvláštním novogotickém stylu. Z dálky si ho můžete splést s kostelem, z jiné strany s nevkusnou imitací hradu či zámku. Pořádají se tu různé nepravidelné kulturní akce, vstup dovnitř je zdarma.

Nejbližší stanicí metra (linka A) je Parque Berrío cca 150 metrů pěšky.

Zavřít boční panel

Plaza de Cisneros

Náměstí před hlavní knihovnou v samotném centru administrativní části Medellínu dominuje „umělý les“ 300 25 metrů vysokých Sloupů světla, které mají znázorňovat transformaci města z nejnebezpečnějšího místa na světě na příjemný kout k žití. Za tmy středové části sloupů svítí.

Zavřít boční panel

Park Nutibara

Zalesněný kopec Nutibara je pro Medellíňany něco jako Petřín pro Pražany. Upravené cesty, lavičky a spousta restaurací na vrcholku se skvělým výhledem na celé město sem lákají davy místních k odpočinku.

Na vrcholu je postavena malá replika typického venkovského městečka regionu Antioquia „Pueblito Paisa“.

Část parku okupuje areál s více než 10 sochami a uměleckými díly nejznámějších kolumbijských autorů. Venkovní stálá výstava je volně a zdarma přístupná všem. K parku dojdete pěšky z centra za 25 minut, nejbližší stanicí metra (linka A) je pak Exposiciones.

Zavřít boční panel

Národní park Arví

V kopcích vysoko nad městem narazíte na ideální místo k celodennímu výletu bez nutnosti použití auta nebo ještě hůř místní cestovky. Přímo do srdce národního parku Arví totiž jezdí jedna z lanových drah (označená jako linka L). Při cestě z centra se vyjdete metrem A směrem na sever, ve stanici Acevedo přestupte na lanovku K, tou dojeďte na konečnou Santo Domingo Savio, kde přestoupíte na lanovku L, která vás už bez zastávky doveze k hlavnímu vchodu. Z centra počítejte se zhruba hodinovou cestou, během níž si užijete krásné výhledy na celé medellínské údolí. Jedna jízda z centra vyjde na 5.550 pesos, zpět také.

V národním parku si budete chvílemi připadat jako někde na Šumavě, chvíle zase jako uprostřed tropického deštného pralesa. Je protkán desítkami kilometrů upravených stezek a chodníků i občerstveními u vchodu a stanice lanové dráhy.

Park je otevřen od úterý do neděle v časech 9:00 do 16:00 a vstup není zpoplatněn. V pondělí zůstává uzavřen. Můžete si však za drobný poplatek 5 až 7.000 pesos domluvit v návštěvnickém centru procházku s průvodcem.

Zavřít boční panel

Muzeum obětem ozbrojených konfliktů

Museo Casa de la Memoria je asi tím nejzajímavějším z medellínských muzeí. Věnuje se vzpomínkám příbuzných obětí závažných ozbrojených konfliktů mezi vládou a povstalci z hnutí FARC a jemu podobných, které zuřily od 70. let do přelomu tisícletí. Část je věnována také drogovým válkám. Zajímavá expozice přiblíží strasti běžného života v Kolumbii minulých let a i příznivé vyhlídky let budoucích.

Otevírací doba

  • Pondělí: zavřeno,
  • Úterý–pátek: 9:00–18:00,
  • Sobota–neděle: 10:00–16:00.

Vstupné

  • Zdarma

Muzeum stojí ve čtvrti Sucre, kam dojdete během 20 minut pěšky z centra nebo za 5 minut od zastávky tramvaje Pabellón de las Aguas.

Zavřít boční panel

Vyhlídka La Aurora

Vyjeďte si na jednu z nejlepších vyhlídek na město lanovou dráhou na sídliště La Aurora, které patří k těm bezpečnějším okrajům Medellínu. Při výstupu z lanovky si u stánku na ulici kupte skvělý pomerančový džus a pak si jen užívejte výhledu…

Z centra využijete linku metra B až na konečnou San Javier, kde přestoupíte na lanovku J a dojedete až do poslední stanice. Při přestupu z metra na lanovku nebo naopak neprocházíte žádným turniketem, stačí vám tedy jedna jízdenka za 2.400 pesos (s kartou Cívica za 2.125).

Zavřít boční panel

Biblioteca España

Architektonicky výjimečný projekt knihovny v chudinské a dříve nejnebezpečnější čtvrti Medellínu Santo Domingo Savio je součástí obnovy podobných oblastí. Trojice velkých černých kvádrů, v nichž jsou umístěny jednotlivé části knihovny, ční nad městem poblíž konečné lanové dráhy K.

Na stavbu přispěla španělská vláda, proto nese knihovna název této země. S velkou slávou a za účasti španělského krále Juana Carlose byla otevřena v roce 2007, od roku 2014 je však kvůli závažným defektům ve fasádě uzavřena a v současnosti není znám termín jejího znovuotevření. Ani zvenčí se nemůžete pokochat zajímavou architekturou, neboť celá stavba je zahalena černým igelitem.

Výhledy jsou odsud ale stále krásné a pohyb mezi stanicí lanovky a knihovnou je za dne relativně bezpečný.

Zavřít boční panel

Zábavní park Explora a akvárium

Za špatného počasí se vydejte metrem „A“ do stanice Universidad, v jejíž těsné blízkosti se nachází velký vědecko-zábavní areál „Parque Explora“. Jeho součástí jsou interaktivní expozice seznamující vás zábavnou formou s různými vědními obory, bohužel jen ve španělštině. V oblasti najdete i největší sladkovodní akvárium v Jižní Americe.

Otevírací doba

  • Pondělí: zavřeno,
  • Úterý–pátek: 8:30–17:00.
  • Sobota, neděle a svátky: 10:00–18:30.

Vstupné

  • 25.500 pesos

Přes ulici naproti pak najdete „Parque del Norte“, tedy zábavní park v tom pravém slova smyslu s mnoha atrakcemi typu horských drah, autodromů a různých adrenalinových zážitků. Vstupné se cenově liší dle zvolených atrakcí od 25.000 do 38.000 pesos.

Zavřít boční panel

Museo El Castillo

Nečekaný zážitek uprostřed betonové džungle jihoamerického velkoměsta přinese zámek El Castillo postavený ve 20. století po vzoru francouzských staveb. Pravda, samotná budova i zahrady k ní přilehlé působí poněkud kýčovitě, ale hezky ilustrují způsob myšlení a života bohaté čtvrti Poblado, v níž zámek stojí.

V současnosti je uvnitř muzeum otevřené denně od 9:00 do 18:00 s polední pauzou mezi 12:00 a 14:00. Vstupné činí 12.000 pesos.

Z centra dojeďte metrem „A“ do stanice Aguacatala, odkud budete muset popojet asi 1 km do kopce místními neoznačenými autobusy, poptejte se místních. Alternativou je samozřejmě taxi nebo Uber.

Zavřít boční panel

Katedrála a Plaza de Bolívar

Hezkému zelenému náměstí Plaza de Bolívar s fontánou přímo v centru v města dominuje hlavní katedrála celé medellínské arcidiecéze. Vystavěna byla v roce 1931 v zajímavém novorománském stylu a sice se trochu utápí v okolní výškové zástavbě, ale minimálně zevnitř vás netradiční sloh zaujme svojí strohou čistotou.

Počasí a sezóny v Medellínu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Medellín
Městská turistika lze pořádat kdykoliv.

25 °C

25 °C

25 °C

25 °C

25 °C

26 °C

26 °C

25 °C

24 °C

24 °C

24 °C

25 °C

Počasí

Medellínu vládne tropické rovníkové podnebí, ale protože leží 1.500 metrů nad mořem, jsou teploty přece jen trochu snesitelnější, a to okolo 23–25 °C během celého roku. Především večer a ráno může být až překvapivá zima, takže teplejší oblečení se může hodit, stejně jako nepromokavá bunda. V Medellínu totiž není žádné výrazné období dešťů, vydatně sprchnout může kdykoli.

Sezóny a kdy vyrazit

Počasí je stabilní, vyrazit můžete celoročně. Přeci jsou však během roku období, kdy je šance na déšť větší (duben–květen a září–začátek listopadu). Nejideálnější dobou k návštěvě města je naše zima, tj. od prosince do března.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 29 dny
Navrhni úpravu