Co tady objevíš?

Kolumbijské hlavní město bude pro většinu z vás nejspíše prvním kontaktem se zemí. Na místní letiště míří stovky letů z celého světa a také stovky navazujících linek do ostatních kolumbijských míst. Osmimilionová megapole působí na první pohled chladně a studeně, a to ať už díky vysoké nadmořské výšce (cca 2.500 m n. m.), nebo kvůli tak trochu neosobní architektuře a obrovské rozloze.

Dejte městu druhou šanci a odmění se vám historickým centrem s krásně barevnými domy, uchvacujícími výhledy z okolních kopců i mírnějším přechodem mezi „civilizovanou“ Evropou a živelnějším kolumbijským venkovem. Bogotá je totiž nejihoamericky chladná a trochu odtažitá, nikdo si vás tu nebude moc všímat a celkově samostatný pohyb po městě bude komfortnější než v jiných oblastech Kolumbie.

Bezpečnost

Jsme ve velkém jihoamerickém městě a otázka bezpečnosti nás tak určitě bude pálit na prvním místě. Bogotá v posledních 20 letech masivně investovala a v současnosti patří k nejbezpečnějším velkoměstům na celém kontinentu. Samozřejmě i tady jsou oblasti, kam by se turista rozhodně neměl pouštět – typicky se jedná o na první pohled chudší čtvrti se špinavými ulicemi a nízkými domky s plechovými střechami, většinou na kraji města. Obecně se také dá říct, že Bogotá severně od historického centra La Candelaría je výrazně bezpečnější než oblast jižně.

Každopádně je nutné si uvědomit, že riziko okradení je tu i přesto mnohonásobně vyšší než v evropských podmínkách (nenosit okatě nic cenného a nejlépe skrytě, nebránit se při přepadení). Stejně tak si den naplánujte ideálně tak, abyste do hotelu dorazili před setměním. I centrum La Candelaría je v noci na seznamu „no-go zón“.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Na samotné město vám bude stačit málo, přímo v Bogotě toho zase tolik k vidění není.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městskou turistiku neohrozí žádné roční období. Teploty i srážky jsou stabilní napříč rokem.
Více o počasí
Letenky od
14.500 Kč
Tolik běžně zaplatíte za letenku z Vídně, z Prahy okolo 18.500 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

La Candelaría

Historické centrum La Candelaría je beze sporu jedním z hlavních magnetů Bogoty. Úzké uličky s barvenými domky v barokním a art deco stylu z doby španělského kolonialismu vás pohltí živelnými prodejci čerstvých džusů, pohlednic, turistických cetek i různých místních pokrmů. V oblasti starého města najdete největší koncentraci muzeí, pěších zón, obchodů… a také kapesních krádeží. Více než kde jinde si tu dávejte pozor na své osobní věci a více než kde jinde tu taky platí pravidlo „nevycházet za tmy“.

Nejznámější a nejbarevnější uličkou je Calle del Embudo poblíž chudinské čtvrti Barrio Egipto.

Zavřít boční panel

Plaza de Bolívar

Hlavní náměstí v centrální části La Candelaríe je symbolem Bogoty. Pyšní se hned několika významnými budovami:

 • Kolumbijská katedrála – Nejvýznamnější katolický kostel v celé zemi, mnohé může trochu zklamat, rozhodně existují monumentálnější a větší katedrály,
 • Prezidentský palác,
 • Justiční palác – Všichni, kdo zhlédli seriál Narcos, vědí, co se zde událo. V roce 1985 marxistická guerillová skupina M19 na popud narkomafiána Pabla Escobara přepadla palác s těžkou výzbrojí, což vyústilo ve dvoudenní bitvu s následkem desítek obětí a kompletního zničení budovy.
Zavřít boční panel

Muzeum zlata

Turistický highlight celé Kolumbie, Museo del Oro (tedy muzeum zlata) v sobě skrývá na 60.000 kusů výrobků ze zlata, což činí největší sbírku na celém světě. Návštěva třech výstavních podlaží zabere určitě minimálně hodinu až hodinu a půl.

Otevírací doba

 • Pondělí: zavřeno,
 • Úterý – sobota: 09:00-18:00,
 • Neděle: 10:00-16:00.

Vstupné

Zavřít boční panel

Cerro Monserrate

Za nejpopulárnějším místem v Bogotě, hojně navštěvovaném turisty ze světa i z celé Kolumbie, musíte pozvednout zrak vzhůru. Je jím totiž malý klášter na 3.152 metrů vysokém vrcholu Monserrate čnícím nad celým městem. Neskutečná vyhlídka na obrovité velkoměsto hluboko pod vámi musí dostat každého. Jedině odsud si naplno uvědomíte, jak je Bogota obrovská a zároveň vlastně přímo v srdci přírody. Zatímco z jedné strany výhled okupuje městská džungle, na druhé straně se budete kochat džunglí opravdickou.

Pro cestu nahoru můžete zvolit tři způsoby, všechny začínají na stejném místě u dolní konečné lanové dráhy:

 • Pěšky po strmém klikatém chodníku a mnoha stovkách schodů. Cesta je výborně udržovaná, ale pokud nejste trénovaní a zvyklí na vyšší nadmořskou výšku, běžte raději jen dolů. Cesta je otevřená v časech 5:00–13:00 pro směr nahoru a 5:00–16:00 pro cestu dolů, s výjimkou úterý, kde je zavřeno. Neplatí se žádné vstupné,
 • Visutou kabinkovou lanovkou (Teleférico): jezdí od pondělí do pátku v časech 17:00–0:00, v sobotu 12:00–0:00 a v neděli 10:30–16:30, počítejte vždy minimálně s 15minutovou frontou, o víkendech si počkáte i déle,
 • Kolejovou lanovkou (Funicular): Jede od pondělí do pátku v době 6:30–16:45, v sobotu 6:30-16:00 a v neděli a o svátcích 6:30–18:30. I tady si počkáte vždy alespoň 15 minut.

Jízdenky jsou shodné na oba druhy lanových drah a můžete je mezi sebou volně kombinovat:

 • Jedna jízda: 10.000 pesos (v neděli 6.000),
 • Dvě jízdy: 20.000 pesos (v neděli 12.000).

K dolním stanicím lanovky se dostanete pěšky do kopce z historického centra La Candelaría do půl hodiny. Alternativou je využití modrého autobusu linek 7 nebo C125. Musíte mít však dopředu koupenou kartičku Tullave, na zastávce ani v autobuse daných linek ji nekoupíte.

Zavřít boční panel

Cerro de Guadalupe

Ještě lepší výhledy na Bogotu než z mnohem slavnějšího Cerro Monserrate se naskytnou ze sousedního vršku Guadalupe. Ten je viditelný na první pohled dle obrovské sochy Panny Marie, která nahrazuje věž místního kostela, v němž se každou neděli slouží pravidelné mše, zbytek týdne je zavřený.

Cerro de Guadalupe je mnohem méně turistický, užijete si tak trochu klidu, na rozdíl od Monserrate. Jedním z důvodů bude i absence veřejné dopravy, musíte jet taxíkem (z La Candelaríe neplaťte více než 10.000 pesos (cca 80 Kč).

Zavřít boční panel

Národní park Enrique Olaya Herrera

Jen málo měst na světě má prakticky přímo v centru vlastní národní park. Jedním z nich je Bogotá. Pravda, na první pohled nepoznáte rozdíl mezi národním a normálním parkem, žádný vstup tu platit nemusíte. Faktem ale je, že Herrerův park je oáza klidu uprostřed šedivého betonového království. Klikaté cestičky, lavičky i spousta říček a travnatých ploch vybízí ke chvilkovému vypnutí a načerpání energie.

Zavřít boční panel

Vědecké muzeum Maloka

Nadšenci do interaktivních expozicí zabývajících se vědou, technikou, lidským tělem či vesmírem zavítají do velkého a zajímavě zbudovaného muzea Maloka v západní části města.

Otevřeno je od úterý do pátku v časech 8:00–17:00, o víkendu 10:00–19:00, v pondělí zavřeno.

Ceny vstupenek se liší od počtu navštívených místností od 17.700 až do 38.000 pesos. Oficiální web je pouze ve španělštině.

Zavřít boční panel

Mrakodrap Colpatria

Dominanta nového centra Bogoty, třetí nejvyšší budova v Kolumbii a pátá nejvyšší v Jižní Americe (196 metrů) je elegantní štíhlý mrakodrap velmi strohého tvaru. Ačkoliv v Bogotě jsou v současnosti dva vyšší mrakodrapy, Colpatria z roku 1978 si stále zachovává svoji jedinečnost a mezi místními je považována za ikonu. Pozornost přitahuje především v nočních hodinách, kdy je nasvícena 120 metrů vysokým LED systémem 36 různých barev.

Každý víkend a o svátcích je zpřístupněno nejvyšší patro s vyhlídkou a kavárnou, vstup činí 7.000 pesos.

Počasí a sezóny v Bogotě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bogotá
Horské rovníkové počasí ideální pro městskou turistiku

20 °C

20 °C

19 °C

20 °C

19 °C

19 °C

18 °C

18 °C

19 °C

19 °C

19 °C

19 °C

Počasí

Ačkoliv Bogotá leží jen pár stupňů nad rovníkem obklopená deštnými pralesy, díky vysoké nadmořské výšce (přes 2.500 metrů) tu parná horka nezažijete. Ba naopak, teplá bunda se večer a ráno bude určitě hodit. Teplotní výkyvy jsou během roku minimální a oscilují mezi 18 a 20 stupni přes den, ráno spadnou klidně pod 10 stupňů. V Bogotě jsou často dopolední mlhy a hodně vlhkosti, i když deště tu spadne násobně méně než v níže položených částech Kolumbie, srážky se dají přirovnat k těm v Česku.

Sezóny a kdy vyrazit

Měsíce, kdy nejvíce prší, jsou duben, květen, říjen a listopad. Pro návštěvu samotné Bogoty ale ani tato „období dešťů“ nebudou příliš limitující, nicméně je nutné dobu návštěvy zvolit dle dalších plánů v Kolumbii. Zatímco pro návštěvu kolumbijského severu je lepší naše zima, do Amazonie vyjeďte raději v létě. V samotné Bogotě je mírně tepleji v období listopadu až dubna, jedná se však o rozdíly jednotek stupňů.

Skvělé akce do Bogoty

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
Z Vídně do kolumbijské Bogoty
12 769 Kč
2017-09-21T13:41:30+02:00 8 komentářů
4 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu