Lago di Como

25 míst co vidět u Lago di Como

Como

Město, Katedrála

Como

Město Como, po němž dostalo jméno celé jezero, se nachází v jeho jihozápadní části. Jedná se o nejdůležitější město oblasti s dlouhou historií, živými ulicemi a rušným nábřežím.

Como navíc představuje vynikající spojnici mezi jezerem a severoitalskou metropolí Milán, kam se vlakem dostanete za zhruba hodinu a půl, a mnozí z vás ocení také jeho blízkost k švýcarsko-italské hranici.

Památky a zajímavosti

Na první pohled město působí příliš rušně v porovnání s menšími městečky u jezera, ale delším prozkoumání zjistíte, že je stejně okouzlující jako jeho menší kolegové.

  • Duomo di Como (Cattedrale di Santa Maria Assunta) – renesanční katedrála s prvky rokoka s počátkem stavby v roce 1396 uchvátí 75 metrů vysokou kupolí nádherně vyzdobenou z interiéru. Vstup do katedrály je zdarma, oficiální web: cattedraledicomo.it/en
  • Basilica di San Fedele – nejstarší kostel v okolí jezera pochází z roku 1120 a je zachovalý ve své čistě románské podobě. Vstup je zdarma.

Como se pyšní slavnými rodáky Pliniem starším a mladším, jejichž sochy můžete vidět na budově Duoma, a fyzikem Alessandrem Voltou, jehož jméno nese jedno z centrálních náměstí města a také muzeum Tempio Voltiano.

Samotné Voltovo muzeum sídlí v nádherné neoklasicistní budově na břehu jezera a je otevřeno denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00. Vstup stojí 5 EUR, viz oficiální web.

Voltovi je zasvěcen také moderní památník Life Electric umístěný na konci 250 metrů dlouhého mola Diga Foranea Piero Caldirola vybíhajícího z náplavky do jezera Como.

Na výbornou kávu a místní lahůdky zajděte na náměstí Piazza Cavour, odkud to budete mít blízko na trajekt. 

Nejkrásnější místo v Comu je ale nejspíš promenáda kolem jezera s množstvím laviček, stánků, parků i památníků, z nichž největší je válečný památník Monumento ai Caduti - Como.

Ubytování v Comu

Como je díky skvělé dostupnosti z Milána i letiště Malpensa výhodný počáteční bod pro objevování okolí jezera. I proto je ale ubytování v Comu drahé a v hlavní sezoně startuje na cenách od 2 500 Kč v menších apartmánech.

Doprava a MHD Como

Como není velké město a klidně se vystačíte pouze s vlastníma nohama. Přesto zde však můžete využít poměrně rozsáhlou síť městských a příměstských autobusových linek.

Autobusy v Comu provozuje společnost ASF Autolinee s přehledným oficiálním webem: www.asfautolinee.it/en.

Jízdenky zakoupíte v trafikách nebo některých barech (viz seznam míst ke koupi) za následující ceny:

  • 1,40 EUR - městská jízdenka na 75 minut
  • 2,50 EUR - městská jízdenka na 90 minut

Při cestách mimo Como (autobusové linky označené písmenem "C" a číslicemi) se platí podle ujeté vzdálenosti od 1,60 EUR po 7,60 EUR. K dispozici je také celodenní jízdenka (platná pouze v kalendářní den) za 11 EUR pro celou síť příměstských linek.

Jak se dostat do Coma

Como je nejlépe dostupné město u Lago di Como.

Vlakem

Hlavní nádraží se jmenuje Como S. Giovanni a nachází se zhruba 350 metrů od centra města. Z Milána sem jezdí vlaky 2-4x za hodinu. Regionální spoje jedou cca 75 minut a stojí 5 EUR, zatímco dálkové spoje EuroCity jedou 40 minut a stojí 16 EUR.

Zhruba jednou za 15-30 minut se dostanete z Coma přímými vlaky i do švýcarského Lugana, dálkové spoje pak pokračují i do Curychu a Basileje.

Na regionální spoje není potřeba kupovat jízdenky s předstihem, stačí na nádraží.

Jízdní řády zjistíte na webu trenitalia.com.

Přímo v centru se pak nachází stanice Como Lago, kam jezdí z města Saronno vlaky Trenord.

Autem

Como leží u dálnice A9 a je velmi dobře dostupné z Milána i Švýcarska. 

Parkování v Comu a vjezd do historického centra jsou omezené. Doporučujeme zaparkovat na oficiálních parkovištích při okrajích centra.

  • Parcheggio Centro Lago (poloha na mapě) – podzemní garáže blízko centra i nádraží
    • 2,50 EUR / hodina + 2,50 EUR každá další hodina
  • Autosilo Val Mulini (poloha na mapě) – parkovací dům na jižním vjezdu do Coma cca 1,5 km od centra města. Do centra se lze dostat autobusovými linkami 1, 8, 11, C50, C52, C60, C62, C70, C71 a C74
    • 1 EUR za jeden kalendářní den (nejlevnější parkování v Comu)

Kompletní seznam parkovišť najdete na oficiálním městském webu.

Chystáš se k Lago di Como?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 21. 03. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.