Zavřít boční panel

Aktivity v Bogotě

Nedělní vyjížďky na kole

Máte rádi cyklistiku? Naplánujte si pobyt v Bogotě tak, aby vyšel na víkend. Každou neděli a státní svátek v roce se totiž dopolední široké bogotské bulváry promění z království aut na království cyklistů, běžců a bruslařů. Jedná se vždy o masovou akci, kdy do ulic vyrazí tisíce místních, zavřených není jen pár uliček v centru, ale skutečně několik hlavních komunikací, klidně po celé své délce, v průměru je cyklistům vždy zpřístupněno kolem 120 km silnic.

Na kole se tak dostanete i do míst, kam byste se za jiných okolností nepodívali. Akce je obecně velmi bezpečná, hlídaná a opravdu není důvod se obávat, že byste zajeli někam, kde by hrozilo nebezpečí. „Ciclovía“, jak se akci říká, trvá vždy od 7:00 do 14:00. Ačkoli je Bogotá vysokohorské město, nemějte obavy. Leží na rozsáhlé náhorní planině, na náročné kopce tedy nenarazíte.

Kolo si můžete půjčit v mnoha cyklistických obchodech, za všechny jmenujme například Bogota Bike Tous, kde půjčovné na hodinu činí 9.000 pesos, případně na 8 hodin 50.000 pesos.

Pouliční trhy

Milovníci blešáků a malých pouličních prodejen si v Bogotě přijdou na své. Čtvrť Santa Fe poblíž historického centra je podobných zákoutí plná. Na ulici seženete opravdu doslova všechno od čerstvě vymačkaných džusů přes suvenýry po kuchyňské nebo kancelářské potřeby. Nebo jen nasávejte atmosféru místního života, jen při tom nezapomeňte nechat všechny cennosti na hotelu. Podobná místa jsou rájem kapsářů…

Odpočinek v parcích

Bogotá je velkoměsto první kategorie a často se tak stane, že ze všeho betonu a mrakodrapů se unavíte a budete chtít vypnout v zelených městských oázách. Vydejte se do jednoho z místních parků. Jsou vždy hezky udržované, bez odpadků a se spoustou travnatých ploch ideálních k pikniku za hezkého počasí.

O víkendech je v parcích hodně lidí, takže nehrozí žádná zvýšená bezpečností rizika. Po setmění se však podobným místům rozhodně vyhýbejte.

Mezi největší a nejoblíbenější parky patří Městský park Simona Bolívara s velkým jezerem uprostřed nebo Národní park Olaya Herrera poblíž centra.

Zábavní parky

Všechno vás omrzelo a nevíte co by? Zamiřte do čtvrti Barrios Unidos, kde najdete velký areál zábavních parků, dětských muzeí i akvaparků. Užijte si adrenalin na horských drahách, kolotočích i spoustě dalších atrakcích v parku Saliltre Magico. Za každou atrakci budete platit zvlášť, v průměru kolem 9.000 pesos.

V docházkové vzdálenosti od „matějské“ navštivte i Cici Aquapark (15.000 pesos).

Výlety do okolí

Až se budete v Bogotě nudit, vydejte se do jejího blízkého okolí, narazíte na spoustu zajímavých míst.

Mezi ty nejznámější patří beze sporu krásné městečko Zipaquirá s koloniální architekturou a především s jednou z nejnavštěvovanějších kolumbijských památek solnou románskou katedrálou vybudovanou hluboko pod zemí v bývalých štolách solného dolu. Zážitek z návštěvy si s sebou ponesete ještě dlouhé měsíce, atmosféra je tu mystická a neskutečná.

  • Vstup do podzemních chodeb: 50.000 pesos, online na oficiálním webu s 10% slevou,
  • Otevírací doba: denně 9:00–17:45.

Z Bogoty do Zipaquirá se dostanete každou chvilku autobusem, které odjíždí z autobusového nádraží „Portal del Norte“. K němu se z centra dostanete běžným městským autobusem linkami B10, B12, B13, B14, B27, B28, B50, B52, B74 a B75. Po výstupu sledujte značení „Intermunicipal“, dojdete na stanoviště meziměstských autobusů, kde si už na ceduli najdete nápis „Zipaquirá“. Autobusy jezdí zhruba každých 30 minut, cesta zabere necelou hodinu a zaplatíte 5.000 pesos za jízdenku.

Další možností denního výletu představuje jeden z největších kolumbijských národních parků Chingaza. Horská oblast ve výšce přes 3.500 metrů nadchne uchvacujícími výhledy na horská jezera, zajímavou faunu i flóru… Zatímco na jednom místě budete uprostřed hustého deštného pralesa, o pár set metrů dál si budete připadat jako někde ve Skotsku.

Vzhledem k obtížné dopravě na vlastní pěst je ideální vyrazit na denní výlet s některou z bogotských agentur. Jednou z nejlépe hodnocených je například Andean Ecotours nebo Caminantes del Retorno. U denních výletů počítejte s cenami kolem 80 USD zahrnující veškeré poplatky i stravu.

Graffiti Tour

Originální zábavu v ulicích pro vás připravila parta nadšenců, které turisty provázejí po nejzajímavějších výtvorech street artu v bogotských ulicích, a že jich rozhodně není málo… Akce není zajímavá jen pro nadšence do graffiti a pouličního umění, navštívíte totiž spoustu zajímavých míst, do nichž byste se bez průvodce neodvážili nebo je vůbec nenašli.

Prohlídky probíhají vždy dvakrát denně, v 10:00 a 14:00, trvají 2,5 hodiny a platba je dobrovolná. Obecně se však předpokládá, že každý návštěvník přeci jen něco zaplatí, a to okolo 20–30.000 pesos (kolem 200 Kč).

Prohlídku musíte vždy rezervovat předem po registraci na webu bogotagraffiti.com/.

Co tady objevíš?

Kolumbijské hlavní město bude pro většinu z vás nejspíše prvním kontaktem se zemí. Na místní letiště míří stovky letů z celého světa a také stovky navazujících linek do ostatních kolumbijských míst. Osmimilionová megapole působí na první pohled chladně a studeně, a to ať už díky vysoké nadmořské výšce (cca 2.500 m n. m.), nebo kvůli tak trochu neosobní architektuře a obrovské rozloze.

Dejte městu druhou šanci a odmění se vám historickým centrem s krásně barevnými domy, uchvacujícími výhledy z okolních kopců i mírnějším přechodem mezi „civilizovanou“ Evropou a živelnějším kolumbijským venkovem. Bogotá je totiž nejihoamericky chladná a trochu odtažitá, nikdo si vás tu nebude moc všímat a celkově samostatný pohyb po městě bude komfortnější než v jiných oblastech Kolumbie.

Bezpečnost

Jsme ve velkém jihoamerickém městě a otázka bezpečnosti nás tak určitě bude pálit na prvním místě. Bogotá v posledních 20 letech masivně investovala a v současnosti patří k nejbezpečnějším velkoměstům na celém kontinentu. Samozřejmě i tady jsou oblasti, kam by se turista rozhodně neměl pouštět – typicky se jedná o na první pohled chudší čtvrti se špinavými ulicemi a nízkými domky s plechovými střechami, většinou na kraji města. Obecně se také dá říct, že Bogotá severně od historického centra La Candelaría je výrazně bezpečnější než oblast jižně.

Každopádně je nutné si uvědomit, že riziko okradení je tu i přesto mnohonásobně vyšší než v evropských podmínkách (nenosit okatě nic cenného a nejlépe skrytě, nebránit se při přepadení). Stejně tak si den naplánujte ideálně tak, abyste do hotelu dorazili před setměním. I centrum La Candelaría je v noci na seznamu „no-go zón“.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Na samotné město vám bude stačit málo, přímo v Bogotě toho zase tolik k vidění není.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městskou turistiku neohrozí žádné roční období. Teploty i srážky jsou stabilní napříč rokem.
Více o počasí
Letenky od
14.500 Kč
Tolik běžně zaplatíte za letenku z Vídně, z Prahy okolo 18.500 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu