Pitcairnovy ostrovy
Pitcairnovy ostrovy

Bezpečnost na Pitcairnovo ostrovech

Zdraví

Vzhledem k tomu, že Pitcairn je jedním z nejvíce izolovaných ostrovů na světě, je třeba se na jeho návštěvu náležitě připravit. 

Je nutné myslet na to, že na lodi strávíte minimálně dvě noci a je tak dobré mít připravené léky proti nevolnosti.  

S izolovaností ostrova souvisí také zdravotní péče. Na ostrově se sice nachází malé funkční zdravotní středisko s kvalifikovaným lékařem, avšak zdravotní péče je omezená. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti při procházení ostrova, který je v mnohých částech velice strmý a má nerovný terén. Mějte na paměti, že z Mangarevy je letecké spojení s Tahiti pouze dvakrát do týdne.

Nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění, které bude zahrnovat zdravotní evakuaci v případě potřeby. Cestovní pojištění je takřka povinné pro všechny návštěvníky ostrova.

Dovezte si dostatek léků, které pravidelně užíváte, kdyby se stalo, že moře bude rozbouřené a budete na ostrově muset zůstat třeba trochu déle.

Nezapomeňte na repelent proti komárům. 

Kriminalita

Vzhledem k nízkému počtu obyvatel, kde se všichni znají, lze považovat ostrov za velice bezpečný. Avšak není to tak dlouho, co ostrovem otřásl skandál.

Rok 2004 a sexuální skandál

V roce 2004 vyšel na povrch sexuální skandál týkající se znásilňování a provozování sexu s dětmi mladšími 15 let. Čtyři muži byli odsouzeni včetně samotného starosty a jeho syna. U soudu se bránili tím, že šlo o normální praktiky ostrova. Byli odsouzeni na 2–6 let a svůj trest vykonávali ve věznici na ostrově, kterou si sami zbudovali. Protože však na ostrově bylo málo pracovní síly, chodili vždy vypomáhat se čluny, když přijeli turisté. V současné době se z věznice stala atrakce pro turisty. Pokud byste se na ostrově chtěli usadit s dítětem mladším 16 let, museli byste žádat o speciální povolení na úřadě na Novém Zélandu. 

Riziko katastrof

Od května do října se mohou na ostrově vyskytnout deště a tajfuny. Od listopadu do dubna je pak zvýšené riziko vzniku požárů v důsledku velkého sucha. 

Elektřina

Elektřina je produkována generátory, které běží 16,5 hodiny denně od 6:30 do 22:00 hod. Místní zásuvky jsou 230–240 V a zásuvky jsou zde australského/novozélandského typu.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR na Pitcairnových ostrovech

Není. Nejbližší se nachází v Austrálii nebo v Chile.

Kontakt na velvyslanectví v Austrálii: 

Embassy of the Czech Republic, 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, internet: www.mzv.cz/canberra

Kontakt na velvyslanectví v Chille:
Embajada de la República Checa, Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile, tel. 00562/2321066, 2311910, internet: www.mzv.cz/santiago

Velvyslanectví Pitcairnových ostrovů u nás: 

Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Thunovská 14, 118 00 Praha 1. Tel. 257 402 111

Správa Pitcairnových ostrovů:

Adresa: Pitcairn Islands Office, P. O. Box 105 696, Auckland, New Zealand

Telefon: +64 9 366 0186, Email: admin@pitcairn.gov.pn, Web: www.government.pn

Chystáš se na Pitcairnovy ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zuzana Pospíšilová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.