Průvodce státem
Pitcairnovy ostrovy
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Pitcairnovo ostrovech

Zdraví

Vzhledem k tomu, že Pitcairn je jedním z nejvíce izolovaných ostrovů na světě, je třeba se na jeho návštěvu náležitě připravit. 

Je nutné myslet na to, že na lodi strávíte minimálně dvě noci a je tak dobré mít připravené léky proti nevolnosti.  

S izolovaností ostrova souvisí také zdravotní péče. Na ostrově se sice nachází malé funkční zdravotní středisko s kvalifikovaným lékařem, avšak zdravotní péče je omezená. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti při procházení ostrova, který je v mnohých částech velice strmý a má nerovný terén. Mějte na paměti, že z Mangarevy je letecké spojení s Tahiti pouze dvakrát do týdne.

Nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění, které bude zahrnovat zdravotní evakuaci v případě potřeby. Cestovní pojištění je takřka povinné pro všechny návštěvníky ostrova.

Dovezte si dostatek léků, které pravidelně užíváte, kdyby se stalo, že moře bude rozbouřené a budete na ostrově muset zůstat třeba trochu déle.

Nezapomeňte na repelent proti komárům. 

Kriminalita

Vzhledem k nízkému počtu obyvatel, kde se všichni znají, lze považovat ostrov za velice bezpečný. Avšak není to tak dlouho, co ostrovem otřásl skandál.

Rok 2004 a sexuální skandál

V roce 2004 vyšel na povrch sexuální skandál týkající se znásilňování a provozování sexu s dětmi mladšími 15 let. Čtyři muži byli odsouzeni včetně samotného starosty a jeho syna. U soudu se bránili tím, že šlo o normální praktiky ostrova. Byli odsouzeni na 2–6 let a svůj trest vykonávali ve věznici na ostrově, kterou si sami zbudovali. Protože však na ostrově bylo málo pracovní síly, chodili vždy vypomáhat se čluny, když přijeli turisté. V současné době se z věznice stala atrakce pro turisty. Pokud byste se na ostrově chtěli usadit s dítětem mladším 16 let, museli byste žádat o speciální povolení na úřadě na Novém Zélandu. 

Riziko katastrof

Od května do října se mohou na ostrově vyskytnout deště a tajfuny. Od listopadu do dubna je pak zvýšené riziko vzniku požárů v důsledku velkého sucha. 

Elektřina

Elektřina je produkována generátory, které běží 16,5 hodiny denně od 6:30 do 22:00 hod. Místní zásuvky jsou 230–240 V a zásuvky jsou zde australského/novozélandského typu.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR na Pitcairnových ostrovech

Není. Nejbližší se nachází v Austrálii nebo v Chile.

Kontakt na velvyslanectví v Austrálii: 

Embassy of the Czech Republic, 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, internet: www.mzv.cz/canberra

Kontakt na velvyslanectví v Chille:
Embajada de la República Checa, Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile, tel. 00562/2321066, 2311910, internet: www.mzv.cz/santiago

Velvyslanectví Pitcairnových ostrovů u nás: 

Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Thunovská 14, 118 00 Praha 1. Tel. 257 402 111

Správa Pitcairnových ostrovů:

Adresa: Pitcairn Islands Office, P. O. Box 105 696, Auckland, New Zealand

Telefon: +64 9 366 0186, Email: admin@pitcairn.gov.pn, Web: www.government.pn

Téměř neobydlený tropický ráj v Tichém oceánu

Pitcairnovy ostrovy (anglicky Pitcairn Islands) se skládají celkem ze čtyř ostrovů. Podle velikosti jsou to Henderson (skalnatý korálový ostrov), Pitcairn (jediný obydlený ostrov s úrodnou půdou a pramenitou vodou) a Ducie a Oeno (atoly s velmi malou nadmořskou výškou). Všechny ostrovy se nachází na jihu Tichého oceánu a od nejbližší civilizace je dělí přes dva tisíce kilometrů. Oficiálně jsou ostrovy zámořským územím Velké Británie a dohromady mají rozlohu 47 km2.

My se zaměříme na Pitcairn, ostrov velký 4,6 km2, kde žije pouhých 49 obyvatel. I přes svou rozlohu je Pitcairn rájem, který ukrývá nádhernou flóru a faunu. Je to místo, které přitahuje lidi se srdcem dobrodruha a objevitele, kteří hledají neobjevené. Jen při poslední návštěvě vědců zde bylo objeveno 90 nových živočichů.

Průvodce pro tebe napsal Zuzana Pospíšilová
Víza
14 dní zdarma
Turistická víza získáš po připlutí na Pitcairnovy ostrovy.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nejvíce prší v červenci, teplota a vlhkost je však podobná po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
Radši si neptej...
Letenka na Tahiti cca 35 tisíc + loď cca 90 tisíc.
Akční nabídky

Praktické tipy na Pitcairnovy ostrovy

Avatar uživatele Zuzana Pospíšilová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu