Průvodce státem

Měsíc

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Dovolená minimálně na měsíc

Měsíc s nikým nesousedí, přesto už však tuto destinaci každý párkrát na vlastní oči viděl. Nachází se přibližně 384.403 km od Prahy, není to tedy o mnoho dál než do Brna. Vzdálenost se však v průběhu roku mění s tím, jak se Měsíc kolem Prahy otáčí. Na dovolenou sem vyrazí ten, kdo vyhledává méně přitažlivé destinace. Ideální je však i pro toho, kdo nikam nechvátá, dokáže si užít náročné treky a touží víc po tichém dobrodružství než po vodě a čerstvém vzduchu.

Víza
měsíc zdarma
Turistická víza na Měsíc jsou vydávána na měsíc zdarma.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 100 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Měsíc

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie

Měsíc existuje, co pamatujeme. Ačkoli se o něj intenzivně zajímáme již od doby, kdy si Leonardo da Vinci správně uvědomil, že se jedná o hmotné těleso a nikoli o boží šmouhu na obloze, dohromady toho o Měsíci zase tak moc nevíme.

Odhaduje se, že Měsíc vznikl zhruba o 140–280 milionů let později než Země. O to obdivuhodněji se jeví, že například v péči o životní prostředí je o sto až dvě stě milionů let napřed. Vznik Měsíce připisujeme následkům srážky Země s tělesem o velikosti tyčinky Mars.

Lidé

Obyvatelé Měsíce jsou velmi plaší, a ačkoli se o zdokumentování jejich kultury snaží již mnoho let celá řada vědeckých pracovníků z oboru konspiračních teorií, nemáme dosud příliš mnoho poznatků o jejich jazyce, domácích obyčejích či tradičních tancích.

Jazyk

Dobrá zpráva je, že díky složení obyvatelstva se nebudete mít na Měsíci žádný problém s kýmkoli domluvit. Dokonce se dá říct, že se na Měsíci velmi obstojně domluvíte i česky. Angličtina však bude výhodou, neboť zatím nejvíce turistů Měsíc zaznamenal z USA.

Náboženství

Málo toho také víme o náboženství na Měsíci. Samotný Měsíc ve spojení s čokoládovou hvězdou Orion se stal pro některé pozemšťany symbolem islámu, nicméně soudě podle oficiálního loga je v tom sotva tak na půlměsíc. Jaké náboženství vyznává druhá polovina Měsíce, zatím nevíme, protože je na ni ze Země špatně vidět.

Kulturní vlivy

Ačkoli toho o Měsíci moc netušíme, my sami jsme jím prokazatelně pravidelně ovlivňováni. Měsíc způsobuje časté přílivy a odlivy a o něco méně časté vytí vlkodlaků. Zdaleka nejhorší zdokumentovaný dopad má jeho pravidelný měsíční cyklus na prudké výkyvy nálady u zhruba poloviny obyvatel planety Země.

Mezi známé kulturní pojmy patří:

  • měsíční kameny,
  • měsíční kalendář,
  • měsíční horoskop a
  • nepříliš populární měsíční splátky

Pokud na Měsíci jeho původní obyvatele potkáte, budeme rádi, když nám tuto část průvodce pomůžete doplnit.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Ceny

Měsíc je plný extrémů a týká se to i otázky peněz a cen. Jestliže ty nejlepší věci na světě jsou zadarmo, tak na Měsíci to platí přinejmenším dvojnásob. Vlastně je tu zdarma úplně všechno, i když pravda – není toho zase tak moc.

Nenechte se však zmást. Za chybu tu naopak můžete zaplatit životem. Své by o tom mohla vyprávět trojice amerických turistů, kteří se sem vydali v únoru 1967. Cenu nejvyšší – a snad by se dalo říct, že i dost předraženou – zaplatili ještě dříve, než vůbec vyrazili. Se snahou ušetřit doslova pohořeli. Za tento text shoříme v pekle.

Smlouvání a dýška

Smlouvat lze na Měsíci jen velmi těžko, snad jedině s Bohem. Ani spropitné tu není zrovna zvykem, což potěší ty největší chuďase a škudlily.

Ceny ubytování

Velkou výhodou je fakt, že jeden den trvá na Měsíci přibližně 29 dní pozemských. Ubytování si tak stačí zarezervovat na jedinou noc a pokryjete tím pravděpodobně celý svůj pobyt.

Když to shrneme, výprava na Měsíc – i kdyby byla třeba na měsíc – nebude stát celkem za nic. Přesto bude k nezaplacení :)

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak se sem dostaneš

V současnosti provozuje pravidelný spoj jako jediná aerolinka na světě společnost SpaceX miliardáře, vizionáře a šílence Elona Muska. Ceny jsou dohodou, což je mezi leteckými společnostmi poměrně smělý tah. Nicméně podle odborníků na vesmírnou turistiku se cena zpáteční letenky odhaduje na 175 milionů dolarů, v přepočtu tedy zhruba na 4 a půl milardy korun.

Průměrný Čech si tak na letenku na Měsíc vydělá za zhruba 15.000 let, tedy těsně před odchodem do důchodu. Naštěstí se většina Čechů cítí ve všech ohledech nadprůměrná, a tak lze očekávat, že první české měsíční turisty uvidíme již brzy. Nakonec když se tam mohl dostat Krteček, proč byste nemohli i vy.

Jako výhodnější se pak jeví jednosměrná letenka, která při třetinové ceně bude oblíbeným dárkem pro méně oblíbené rodinné příslušníky.

Největší radost z cen letenek bude mít pravděpodobně zakladatel portálu Cestujlevne.com David Eiselt se svou 2% provizí.

Jak se tu budeš dopravovat

Jakmile na Měsíci přistanete, velice rychle zjistíte, že doprava je tady tragická. Naprosto zde chybí fungující systém veřejné hromadné dopravy, lítačka na měsíc se vám tedy vůbec nevyplatí. Nečekejte ani půjčovny lunárních vozítek. Na to, že má Měsíc hned několik moří, se zde za těch několik milionů let nerozvinula ani lodní doprava.

Nemá smysl tu čekat na vlak, dálnice nebo šestisedadlové lanovky. Naštěstí jsme na podobné podmínky v Česku celkem zvyklí. Bratři Slováci si tu dokonce budou celkem lebedit.

Nejlepší způsob dopravy po Měsíci je tedy buď dělat malé kroky pro vás, ale velké pro lidstvo, případně můžete vyzkoušet oblíbený moonwalking Michaela Jacksona.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Jestliže je na tom Měsíc na štíru s dopravou, pak s gastronomií na tom není o nic lépe. Zdejší restaurace sice údajně servírují skvělé jídlo, ale zcela postrádají atmosféru. Ačkoli Měsíc zatím navštívili pouze samí Američané, překvapivě tady nenajdete ani jeden fast food.

Nejlepší je proto se pořádně připravit a vzít si s sebou třikrát více řízků v alobalu než na dovču do Chorvatska. Nezapomeňte ani na dostatečné množství tekutin – na Měsíci je voda pouze ve formě ledu ukrytého v kráterech a bůhví, co v ní bude za sajrajt.

Měsíc je nicméně velmi oblíbenou destinací mezi ženami. Díky menší gravitaci tady totiž mohou shodit zhruba 84 % své váhy a to navíc bez otravného jojo efektu. Muži zase ocení možnost svým partnerkám dokázat, že se týdny dřiny v posilovně vyplatily. A bez diety!

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Kráter hopping

Jestliže jihovýchodní Asii proslavil oblíbený island hopping, pak na Měsíci se těší přinejmenším stejné oblibě tzv. kráter hopping. Kráterů je na povrchu měsíce více než na dálnici D1 z Prahy do Brna, a tak o výlety není nouze.

Mezi oblíbené krátery patří například Koperníkův kráter, kráter Tycho či kráter Piccolomini, jehož existenci však před časem poněkud kontroverzně odmítla uznat asociace ortodoxních kavárníků.

Moře a oceány

Pro většinu turistů jsou moře a oceány na Měsíci zklamáním kvůli nedostatku vody. Na druhou stranu je tu díky tomu velké množství pláží, které sahají až na druhý konec oceánu. Ideální pro romantické večerní procházky při Měsíčku.

Pozorování Země

Velmi oblíbená aktivita na Měsíci je pozorování Země. Žádná jiná destinace vám takový pohled nenabídne. Snad jedině Severní Korea, která je od zbytku planety podobně vzdálená a izolovaná.

Fakultativní výlety na ISS

Další možností, co na Měsíci podniknout, je fakultativní výlet na mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kde vyškolení austronauté s výbavou v hodnotě několika miliard dolarů rádi ukazují, jak se ve vesmíru čúrá, kadí nebo jak se do pusy chytají vznášející se vodní kuličky.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Kriminalita

Na Měsíci se moc nekrade, nicméně pokud na něj vyrazíte s jinými Čechy, je vhodné dodržovat základní pravidla ostražitosti.

Zdraví

Očkování na Měsíc není třeba. Jediné zdravotní riziko spojené s pobytem na Měsíci je náměsíčnost. Kvůli malé gravitaci tu také můžete zaznamenat potíže s lehkým spánkem.

Vzdalování od Země

Málo se to ví, ale Měsíc se od Země neustále vzdaluje. Konkrétně o 4 centimetry za rok. Tudíž pokud se plánujete zdržet na Měsíci podstatně déle a zkusit tu například založit rodinu, zasadit strom a postavit dům, počítejte s tím, že ostatní vaši příbuzní na Zemi budou od vás každý rok o něco dál. Na druhou stranu, to pro mnohé nebude riziko, ale vysvobození.

Ztráta ve vesmíru

Malá gravitace způsobuje, že ne každý bude na Měsíci stát pevnýma nohama na zemi. Pokud to tedy přeženete se skákáním, může se vám snadno stát, že stejně jako Sandra Bullock a George Clooney odletíte do neznáma. A pokud nemáte stejně jako Sandra z pekla štěstí, dopadnete jako jistá čtveřice Rusů na konci padesátých let, jejichž stroj prý zabloudil a dodnes nenašel cestu zpátky.

Meteority a podobné strasti

Absence atmosféry způsobuje celkem časté dopady meteoritů na povrch Měsíce. Ten je díky tomu zbrázděný jako obličej patnáctiletého nadšence do IT. Bohužel zatím na Měsíci neexistuje žádný systém včasného varování před dopadem, a tak lze jen popřát mnoho štěstí a rychlé nožky.

Pozor také na výlety do oblasti hustých mlhovin. Poslední test mlhovek raket SpaceX nedopadl zrovna nejlépe, a tak se podobným eskapádám doporučuje ještě na nějakou dobu vyhnout.

Důležité kontakty

Na Měsíci zatím nefunguje žádná linka pro spojení s policií, záchrankou či hasiči, nicméně v minulosti se turistům osvědčilo spojit se s Houstonem a oznámit problém.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Víza

Víza na Měsíc jsou v současnosti platná na měsíc a platí pro celý Měsíc. Pokud se chystáte na Měsíc déle než na měsíc, je možné si každý měsíc víza na Měsíc o měsíc prodloužit. Nakonec je to náš jediný Měsíc a měsíc tu uteče jako voda. Naštěstí zdejší úřady si na detaily nepotrpí, a tak měsíc od měsíce víza prodlouží, Měsíc sem, Měsíc tam.

Další dokumenty

Samozřejmostí je prokázat se při vstupu na celní kontrole cestovním pasem s platností minimálně 6 měsíců.

Nakonec si dovolíme poděkovat agentuře NASA za nádherné fotky a zároveň se omlouváme všem ženám, Pražákům, Brňákům, Slovákům, politickým a náboženským vyznáním, zrzkům s tělem ředitele vápenky a všem ostatním, co se v textu našli :D

Za trest nechť jsme všichni v redakci Cestujlevne.com do konce života připoutáni k obrazovkám, hledajíc ty nejlepší akční letenky do celého světa a vesmíru. Stejně to milujeme :)

Co vidět a navštívit na Měsíci

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Měsíci

Zavřít boční panel

Apollo 11

Místo, kde přistál slavný cyklista a trumpetista Armstrong, Buzz Rakeťák Aldrin a ten třetí. Oblíbená příležitost pro unikátní selfie s údajně naaranžovanou americkou vlajkou. Kromě ní tu také můžete najít první stopy člověka na Měsíci a pozorovat odtud nádhernou, obrovskou, životadárně modrou planetu Zemi za pomalého, tichého uvědomění si, jak jsme malí, oškliví a bezvýznamní.

Zavřít boční panel

Kráter Koperník

Koperníkův kráter leží v oblasti Moře ostrovů, má zhruba 90 kilometrů v průměru a cestu kolem něj si můžete naplánovat ještě před odletem díky tomu, že leží na přivrácené straně Měsíce (zhruba uprostřed) a je tak pěkně vidět.

Severně od kráteru leží horské štíty pohoří Karpaty, hojně navštěvované slovenskými víkendovými výletníky. Od centra kráteru vychází sekundární impaktní krátery vzniklé dopadem materiálu vyvrženého při dopadu hlavního tělesa, což je bohužel na celém kráteru to nejzajímavější. Ale stejně je tu krásně :)

Zavřít boční panel

Moře klidu

Moře klidu není příliš velké, ale zato je označováno českými turisty za největší podvod vesmírných cestovních kanceláří. Jestliže si většina z nás obvykle stěžuje na nízkou teplotu vody, příliš malé či příliš velké vlny, příliš písčité pláže, slanou pachuť či častý výskyt ryb, pak vás Moře klidu spolehlivě zneklidní svým absolutním nedostatkem vody.

Přesto je Moře klidu nejoblíbenější cíl většiny turistů. Dopadly sem americké sondy Ranger 6, Ranger 8, přistála tu další americká sonda Surveyor 5 a tři výpravy mise Apollo – Apollo 11, Apollo 17 a Apollo 16. Nutno dodat, že žádná z nich se odtud nevrátila opálená nebo s batohem plným mušlí (ačkoli Armstrong si odtud přivezl nějaké kameny).

Zavřít boční panel

Oceán bouří

Povážlivě blízko k Moři klidu leží Oceán bouří. Ani ten vás zrovna nepotěší množstvím vody, nicméně výlet sem si užijí milovníci adrenalinu. Tenká vychladlá kůra o rozloze 4 miliony kilometrů čtverečních tu přímo sálá radioaktivitou a vulkanismem.

Zavřít boční panel

Mt Huygens

Mt Huygens je nejvyšší hora Měsíce. Přesto by nad ní Radek Jaroš mávl rukou, neboť dosahuje nadmořské výšky jen zhruba 5 a půl kilometru. Na vrchol zatím nevede žádná značená cesta, nicméně Klub českých turistů už údajně míchá pořádnou porci zelené a modré.

Počasí a sezóny na Měsíci

Počasí

Počasí na Měsíci nepatří mezi nejstabilnější. Z teplot -173 až +126 stupňů Celsia vám buď umrzne úsměv na rtech (případně celá hlava), nebo naopak zažijete pěkně horké chvilky. Pokud jste zrzci a tělo máte jako ředitel vápenky, doporučujeme v parných dnech ochranný faktor 500 kombinovaný s bílým skafandrem a sluneční clonou. Kromě zmíněných teplotních extrémů se však můžete těšit na počasí bez větrů, deštných sezón či hurikánů. Pozor však na větry ve skafandru, které ve vzduchoprázdnu dokážou zamávat i s těmi nejodolnějšími jedinci.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší období, kdy na Měsíc vyrazit, je samozřejmě za úplňku, protože se můžete spolehnout na nejlepší viditelnost. Naopak důrazně nedoporučujeme se do těchto končin vydávat v období novu, nezkušení cestovatelé by mohli cíl zcela minout a pořádně si zajet či spíše zaletět. Ať už poletíte na měsíc či dva, je velice pravděpodobné, že se vyhnete hlavní sezóně, která tu byla naposledy v prosinci roku 1972.

Skvělé akce na Měsíc

ušetříš až 100%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí