Dovolená minimálně na měsíc

Měsíc s nikým nesousedí, přesto už však tuto destinaci každý párkrát na vlastní oči viděl. Nachází se přibližně 384.403 km od Prahy, není to tedy o mnoho dál než do Brna. Vzdálenost se však v průběhu roku mění s tím, jak se Měsíc kolem Prahy otáčí. Na dovolenou sem vyrazí ten, kdo vyhledává méně přitažlivé destinace. Ideální je však i pro toho, kdo nikam nechvátá, dokáže si užít náročné treky a touží víc po tichém dobrodružství než po vodě a čerstvém vzduchu.

Víza
Měsíc zdarma
Turistická víza na Měsíc jsou vydávána na měsíc zdarma.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Nestabilní
Citelné rozdíly v teplotách očekávejte mezi -173 až +126 °C.
Více o počasí
Letenky od
Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 100 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Měsíc

Co vidět a navštívit na Měsíci

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Měsíci

Zavřít boční panel

Apollo 11

Místo, kde přistál slavný cyklista a trumpetista Armstrong, Buzz Rakeťák Aldrin a ten třetí. Oblíbená příležitost pro unikátní selfie s údajně naaranžovanou americkou vlajkou. Kromě ní tu také můžete najít první stopy člověka na Měsíci a pozorovat odtud nádhernou, obrovskou, životadárně modrou planetu Zemi za pomalého, tichého uvědomění si, jak jsme malí, oškliví a bezvýznamní.

Zavřít boční panel

Kráter Koperník

Koperníkův kráter leží v oblasti Moře ostrovů, má zhruba 90 kilometrů v průměru a cestu kolem něj si můžete naplánovat ještě před odletem díky tomu, že leží na přivrácené straně Měsíce (zhruba uprostřed) a je tak pěkně vidět.

Severně od kráteru leží horské štíty pohoří Karpaty, hojně navštěvované slovenskými víkendovými výletníky. Od centra kráteru vychází sekundární impaktní krátery vzniklé dopadem materiálu vyvrženého při dopadu hlavního tělesa, což je bohužel na celém kráteru to nejzajímavější. Ale stejně je tu krásně :)

Zavřít boční panel

Moře klidu

Moře klidu není příliš velké, ale zato je označováno českými turisty za největší podvod vesmírných cestovních kanceláří. Jestliže si většina z nás obvykle stěžuje na nízkou teplotu vody, příliš malé či příliš velké vlny, příliš písčité pláže, slanou pachuť či častý výskyt ryb, pak vás Moře klidu spolehlivě zneklidní svým absolutním nedostatkem vody.

Přesto je Moře klidu nejoblíbenější cíl většiny turistů. Dopadly sem americké sondy Ranger 6, Ranger 8, přistála tu další americká sonda Surveyor 5 a tři výpravy mise Apollo – Apollo 11, Apollo 17 a Apollo 16. Nutno dodat, že žádná z nich se odtud nevrátila opálená nebo s batohem plným mušlí (ačkoli Armstrong si odtud přivezl nějaké kameny).

Zavřít boční panel

Oceán bouří

Povážlivě blízko k Moři klidu leží Oceán bouří. Ani ten vás zrovna nepotěší množstvím vody, nicméně výlet sem si užijí milovníci adrenalinu. Tenká vychladlá kůra o rozloze 4 miliony kilometrů čtverečních tu přímo sálá radioaktivitou a vulkanismem.

Zavřít boční panel

Mt Huygens

Mt Huygens je nejvyšší hora Měsíce. Přesto by nad ní Radek Jaroš mávl rukou, neboť dosahuje nadmořské výšky jen zhruba 5 a půl kilometru. Na vrchol zatím nevede žádná značená cesta, nicméně Klub českých turistů už údajně míchá pořádnou porci zelené a modré.

Počasí a sezóny na Měsíci

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro


-47 °C

-46 °C

-42 °C

-45 °C

-49 °C

-53 °C

-68 °C

-62 °C

-53 °C

-50 °C

-48 °C

-47 °C

Počasí

Počasí na Měsíci nepatří mezi nejstabilnější. Z teplot -173 až +126 stupňů Celsia vám buď umrzne úsměv na rtech (případně celá hlava), nebo naopak zažijete pěkně horké chvilky. Pokud jste zrzci a tělo máte jako ředitel vápenky, doporučujeme v parných dnech ochranný faktor 500 kombinovaný s bílým skafandrem a sluneční clonou. Kromě zmíněných teplotních extrémů se však můžete těšit na počasí bez větrů, deštných sezón či hurikánů. Pozor však na větry ve skafandru, které ve vzduchoprázdnu dokážou zamávat i s těmi nejodolnějšími jedinci.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší období, kdy na Měsíc vyrazit, je samozřejmě za úplňku, protože se můžete spolehnout na nejlepší viditelnost. Naopak důrazně nedoporučujeme se do těchto končin vydávat v období novu, nezkušení cestovatelé by mohli cíl zcela minout a pořádně si zajet či spíše zaletět. Ať už poletíte na měsíc či dva, je velice pravděpodobné, že se vyhnete hlavní sezóně, která tu byla naposledy v prosinci roku 1972.

Skvělé akce na Měsíc

ušetříš až 100%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí