Průvodce státem
Měsíc
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Měsíci

Historie

Měsíc existuje, co pamatujeme. Ačkoli se o něj intenzivně zajímáme již od doby, kdy si Leonardo da Vinci správně uvědomil, že se jedná o hmotné těleso a nikoli o boží šmouhu na obloze, dohromady toho o Měsíci zase tak moc nevíme.

Odhaduje se, že Měsíc vznikl zhruba o 140–280 milionů let později než Země. O to obdivuhodněji se jeví, že například v péči o životní prostředí je o sto až dvě stě milionů let napřed. Vznik Měsíce připisujeme následkům srážky Země s tělesem o velikosti tyčinky Mars.

Lidé

Obyvatelé Měsíce jsou velmi plaší, a ačkoli se o zdokumentování jejich kultury snaží již mnoho let celá řada vědeckých pracovníků z oboru konspiračních teorií, nemáme dosud příliš mnoho poznatků o jejich jazyce, domácích obyčejích či tradičních tancích.

Jazyk

Dobrá zpráva je, že díky složení obyvatelstva se nebudete mít na Měsíci žádný problém s kýmkoli domluvit. Dokonce se dá říct, že se na Měsíci velmi obstojně domluvíte i česky. Angličtina však bude výhodou, neboť zatím nejvíce turistů Měsíc zaznamenal z USA.

Náboženství

Málo toho také víme o náboženství na Měsíci. Samotný Měsíc ve spojení s čokoládovou hvězdou Orion se stal pro některé pozemšťany symbolem islámu, nicméně soudě podle oficiálního loga je v tom sotva tak na půlměsíc. Jaké náboženství vyznává druhá polovina Měsíce, zatím nevíme, protože je na ni ze Země špatně vidět.

Kulturní vlivy

Ačkoli toho o Měsíci moc netušíme, my sami jsme jím prokazatelně pravidelně ovlivňováni. Měsíc způsobuje časté přílivy a odlivy a o něco méně časté vytí vlkodlaků. Zdaleka nejhorší zdokumentovaný dopad má jeho pravidelný měsíční cyklus na prudké výkyvy nálady u zhruba poloviny obyvatel planety Země. 

Mezi známé kulturní pojmy patří:

  • měsíční kameny,
  • měsíční kalendář,
  • měsíční horoskop a
  • nepříliš populární měsíční splátky

Pokud na Měsíci jeho původní obyvatele potkáte, budeme rádi, když nám tuto část průvodce pomůžete doplnit.

Dovolená minimálně na měsíc

Měsíc s nikým nesousedí, přesto už však tuto destinaci každý párkrát na vlastní oči viděl. Nachází se přibližně 384.403 km od Prahy, není to tedy o mnoho dál než do Brna. Vzdálenost se však v průběhu roku mění s tím, jak se Měsíc kolem Prahy otáčí. Na dovolenou sem vyrazí ten, kdo vyhledává méně přitažlivé destinace. Ideální je však i pro toho, kdo nikam nechvátá, dokáže si užít náročné treky a touží víc po tichém dobrodružství než po vodě a čerstvém vzduchu.

Víza
Měsíc zdarma
Turistická víza na Měsíc jsou vydávána na měsíc zdarma.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Nestabilní
Citelné rozdíly v teplotách očekávejte mezi -173 až +126 °C.
Více o počasí
Letenky od
Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 100 %.
Akční nabídky