Měsíc

Bezpečnost na Měsíci

Kriminalita

Na Měsíci se moc nekrade, nicméně pokud na něj vyrazíte s jinými Čechy, je vhodné dodržovat základní pravidla ostražitosti.

Zdraví

Očkování na Měsíc není třeba. Jediné zdravotní riziko spojené s pobytem na Měsíci je náměsíčnost. Kvůli malé gravitaci tu také můžete zaznamenat potíže s lehkým spánkem. 

Vzdalování od Země

Málo se to ví, ale Měsíc se od Země neustále vzdaluje. Konkrétně o 4 centimetry za rok. Tudíž pokud se plánujete zdržet na Měsíci podstatně déle a zkusit tu například založit rodinu, zasadit strom a postavit dům, počítejte s tím, že ostatní vaši příbuzní na Zemi budou od vás každý rok o něco dál. Na druhou stranu, to pro mnohé nebude riziko, ale vysvobození.

Ztráta ve vesmíru

Malá gravitace způsobuje, že ne každý bude na Měsíci stát pevnýma nohama na zemi. Pokud to tedy přeženete se skákáním, může se vám snadno stát, že stejně jako Sandra Bullock a George Clooney odletíte do neznáma. A pokud nemáte stejně jako Sandra z pekla štěstí, dopadnete jako jistá čtveřice Rusů na konci padesátých let, jejichž stroj prý zabloudil a dodnes nenašel cestu zpátky. 

Meteority a podobné strasti

Absence atmosféry způsobuje celkem časté dopady meteoritů na povrch Měsíce. Ten je díky tomu zbrázděný jako obličej patnáctiletého nadšence do IT. Bohužel zatím na Měsíci neexistuje žádný systém včasného varování před dopadem, a tak lze jen popřát mnoho štěstí a rychlé nožky.

Pozor také na výlety do oblasti hustých mlhovin. Poslední test mlhovek raket SpaceX nedopadl zrovna nejlépe, a tak se podobným eskapádám doporučuje ještě na nějakou dobu vyhnout.

Důležité kontakty

Na Měsíci zatím nefunguje žádná linka pro spojení s policií, záchrankou či hasiči, nicméně v minulosti se turistům osvědčilo spojit se s Houstonem a oznámit problém.

Chystáš se na Měsíc?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.