Káhira
Káhira

10 míst co vidět v Káhiře

Islámská Káhira

Islámská Káhira

Přeneste se v čase i prostoru do zcela jiné dimenze a ztraťte se v úzkých klikatých uličkách Islámské Káhiry. Jistě, celé město je většinově muslimské, nicméně označené "Islamic Cairo" se používá zejména pro historickou část Káhiry, která existovala ještě dávno před monumentální expanzí města během 19. století.

Islámská Káhira vás přivítá desítkami mešit a minaretů, živelnými tržišti, opravdovým nepořádkem, ale zároveň tichými zákoutími a tajuplnou atmosférou exotického světa.

Čtvrť bazarů a mešit

Historie Islámské Káhiry se píše od dávné historie. Nejstarší památky dochované dodnes se datují zhruba do 9. až 10. století. A místy si v Islámské čtvrti opravdu budete připadat jako při výpravě do minulosti.

Těšit se můžete na krásné mešity i další památky. Mezi ty nejvýznamnější patří:

Prakticky celá hlavní páteřní ulice táhnoucí se od severu na jih je jedním obrovským souqem, což je jen jiný výraz pro bazar nebo prostě tržiště. Zatímco od mešity Al-Azhar směrem na sever je Islámská Káhira více turistická s mnohými obchody s oblečením a suvenýry, naopak směrem na jih od hlavní mešity je Islámská čtvrť mnohem více autentická.

Hlavní souq začíná monumentální dřevěnou bránou (tzv. Ghuriya) asi 100 metrů jižně od mešity Al-Azhar a pokračuje cca 2 km na jih směrem k Saladinově citadele.

V této části nasajete směsici tisíců vůní, smradů i neznámých pachů a zaposloucháte se do stovek různých zvuků od neustálého troubení mopedů po pípání živých kuřat. Prodírat se budete davy nakupujících místních, občas zakopnete o toulavé kočky nebo psy a uvidíte obchůdky s volně visícím syrovým masem, živými kuřaty či holuby, všudypřítomné pekárny nebo prodejny ryb.

Projděte se pěšky Islámskou Káhirou křížem krážem a nasajte vjemy exotické minulosti i živelné přítomnosti.

Ubytování v Islámské čtvri

Pokud byste rádi zažili opravdu autentickou atmosféru se vším všudy a v Islámské Káhiře se chcete ubytovat, bohužel si musíte nechat zajít chuť. V celé čtvrti nenajdete prakticky žádný hotel a příliš časté zde není ani ubytovávání v soukromí.

Jedním z velmi mála ubytování je stylový Le Riad Hotel de Charme *** na severním okraji čtvrti.

Jak se dostat do Islámské Káhiry

Čtvrť leží východně od centra a nejjednodušší cesta povede pěšky (cca 35-40 minut od náměstí Tahrir) nebo Uberem (do 40 EGP). Autobusy projíždí po hlavní ulici okolo mešity Al-Azhar, ale pro turisty je jejich systém i linkové vedení tak nepřehledné, že jsou prakticky nepoužitelné.

Ideální je začít procházku u historické brány Bab al-Futuh na severu (poloha na mapě) a projít skrz celou čtvrť až k Saladinově citadele na jihu (poloha na mapě).

Chystáš se do Káhiry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 17. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.